نخست وزیر عراق روز سه‌شنبه خبر داد که این کشور به چارچوب توافقی برای تسویه بدهی ایران به دلیل واردات گاز رسیده است

«محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق شامگاه سه‌شنبه خبر داد که این کشور به چارچوب توافقی برای تسویه بدهی خود به ایران رسیده است.

السودانی با اشاره به توقف صادرات گاز ایران به عراق به دلیل تحریم‌های آمریکا گفت که بغداد توافق کرده که در مقابل واردات گاز، نفت سیاه به ایران بدهد.

آمریکا طی ماه‌های اخیر با وجود تعهد عراق به پرداخت مستمر و بدون وقفه بدهی گازی به ایران، با ممانعت از رسیدن پول خرید گاز از ایران به تهران، کارت تحریم ایران را به عنوان سلاحی علیه عراق و مردمش استفاده می‌کند. 

نخست وزیر عراق در ادامه سخنانش به بحران کمبود برق در این کشور اشاره کرد و گفت که از ابتدای آغاز به کار این دولت، دلایل اصلی بحران برق را مشخص کردیم و راه‌ حل‌هایی فوری، میان مدت و طولانی مدت برای آن تعیین کردیم.

وی ادامه داد: بحران برق قابل انتظار بوده و با آغاز هر فصل تابستان، ایجاد می‌شود و با قدرت به سوی تعمیر و نگهداری نیروگاه‌ها پرداخته و پس از آغاز فصل تابستان، تکمیل کردیم.

السودانی گفت: «عملیات ساخت یک نیروگاه در حال اجرا را تسریع بخشیده و یک نیروگاه را در صلاح الدین افتتاح کردیم و تولید برق به دلیل اقدامات دولت به 26 هزار مگاوات رسید».

نخست وزیر عراق گفت که راه‌ حل‌های میان مدت، بحران برق و واردات گاز در کشور را پایان خواهد بخشید.

وی به قرارداد با چند کشور برای تولید گاز در عراق اشاره کرد و گفت که شرکت‌های اماراتی فعالیت در سه چاه را آغاز کرده و همکاری با شرکت‌های چینی نیز در دست انجام بوده و بر اساس این قراردادها، عراق به تولید 600 میلیون متر مکعب گاز خواهد رسید.

السودانی وعده داد که بحران برق در این کشور پس از بی نیاز شدن این کشور از واردات گاز حاصل خواهد شد که این موضوع نیز طی دو تا سه سال آینده محقق خواهد شد.

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

سخت ترین انتخابات برای رئيسي

در انتخابات مجلس خبرگان در خراسان جنوبی همه رد صلاحیت شدند و فقط یک کاندیدا …