نچیروان ادریس بارزانی

نچیروان واژه‌ای کردی و به معنی شکارچی است.نچیروان ادریس مصطفی بارزانی (به کردی: نێچیرڤان ئیدریس مسته فا بارزانی) پیشتر نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق بود و اکنون به‌عنوان رئیس جمهور اقلیم کردستان عراق و عضو دفتر سیاسی حزب دموکرات کردستان عراق فعالیت می‌کند.

او زاده ۲۱ سپتامبر ۱۹۶۶ مصادف با ۳۰ شهریور ۱۳۴۵ در روستای بارزان از توابع استان اربیل است و نوه مصطفی بارزانی و داماد مسعود بارزانی و همچنین برادر زاده و فرزند ادریس مصطفی بارزانی یکی از رهبران حزب دموکرات کردستان عراق است. وی در سال ۱۹۷۵ یا ۱۳۵۴ بدلیل بمباران شیمیایی مناطق کردنشین توسط صدام حسین المجید التکریتی مجبور به ترک عراق به سوی ایران همراه با خانواده شد و در جهانشهر کرج ساکن شدند و مقاطع دبستان تا دبیرستان را در آنجا گذراند.

نچیروان بارزانی تحصیلات خود را در دانشگاه تهران در رشته علوم سیاسی ادامه داد و در سال ۱۹۸۷ یا ۱۳۶۶ به عضویت دفتر سیاسی حزب رسید و در آزادسازی کردستان عراق در سال ۱۹۹۱ یا ۱۳۷۰ دور فعالی داشت و همچنین عضو گروه صلح با عراق بود و در سال ۱۹۹۱ یا ۱۳۷۰ با گروهی از رهبران احزاب کردستان جهت مشاوره با حکومت عراق برای گرفتن حقوق کردها به بغداد رفتند. در سال ۱۹۹۶ یا ۱۳۷۵ به عنوان نخست‌وزیر کردستان برگزیده شد. وی در مدت حکومتش توانسته‌است تغییرات و پیشرفت زیادی را در سازندگی و اقتصاد کردستان عراق به وجود آورد. نچیروان بارزانی، در ایران تحصیل کرده‌است و به زبان فارسی مسلط است.

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

سخت ترین انتخابات برای رئيسي

در انتخابات مجلس خبرگان در خراسان جنوبی همه رد صلاحیت شدند و فقط یک کاندیدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *