ارزیابی مسعود بارزانی از شرایط کردها در عراق و منطقه

رهبر حزب دموکرات کردستان عراق با اشاره به وجود “فضای مثبت” در مذاکرات بر سر بودجه عراق، درباره چشم انداز تصویب قانون نفت، روابط با ایالات متحده، ایران، چین و مسائلی که بر مردم کرد در عراق و منطقه تاثیر می گذارد به بیان نظرات خود پرداخت. .

مسعود بارزانی، رئیس حزب دمکرات کردستان عراق در مصاحبه اختصاصی با المانیتور در مقر خود در صلاح الدین، در اقلیم کردستان عراق گفت که دلیلی برای تاخیر بیشتر در برگزاری انتخابات پارلمانی کردستان عراق نمی بیند. او ابراز امیدواری کرد که وجود《فضای مثبت» در مذاکرات اخیر بین دولت اقلیم عراق و بغداد در مورد بودجه زمینه مناسب برای گفتگوها برای تصویب قانون نفت فراهم کند.

بارزانی که از سال 2005 تا 2017 ریاست اقلیم کردستان را برعهده داشته، گفت: «نمی‌گویم که تصمیم اخیر درباره بودجه 100 درصد مطابق میل ما است، اما معتقدم این یک گام مثبت رو به جلو است».

بارزانی با اشاره به اختلافات طولانی مدت بر سر اختصاص درصدی از درآمدهای دولت عراق به اقلیم کردستان گفت: این موضوع در گذشته ناعادلانه در مورد اقلیم کردستان اجرا شده است.

مسعود بارزانی ابراز امیدواری کرد که “فضای مثبت” پیرامون مذاکرات بودجه به معنای خبر خوبی برای تصویب قانون نفت و گاز باشد.

او گفت: «دولت اقلیم کردستان از سال 2007 آمادگی داشته که این قانون در پارلمان عراق تصویب شود اما دولت‌های متعدد در بغداد تاکنون از تصویب آن خودداری کرده‌اند و هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌اند. اما با وجود فضای مثبت کنونی، معتقدم این امر برای تصویب [قانون نفت] و سایر موضوعات معلق قانونی مساعد خواهد بود.

“بهانه ای برای به تاخیر انداختن” انتخابات پارلمانی کردستان وجود ندارد

بارزانی درباره تعویق انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان گفت: ” برگزاری انتخابات یک امر ضروری است و باید برگزار شود، چاره ای جز این نیست، در غیر این صورت نهادهای دولتی مشروعیت قانونی خود را از دست خواهند داد.”

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

سخت ترین انتخابات برای رئيسي

در انتخابات مجلس خبرگان در خراسان جنوبی همه رد صلاحیت شدند و فقط یک کاندیدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *