“الویرا نابیولینا” رئیس بانک مرکزی پنهان ایران خواهد شد

“الویرا نابیولینا” رئیس بانک مرکزی روسیه، که او را نابغه ای اقتصادی می شناسند که توانست اقتصاد روسیه و بویژه پول ملی این کشور “روبل” را از تونل پیچ در پیچ تحریم های غرب عبور داده و از سقوط آن جلوگیری کند، قرار است بزودی راهی ایران شود. روبل روسیه نه تنها در دوران تحریم ها سقوط نکرد بلکه رشد هم کرد و تورمی که غرب انتظار ۲۳ درصدی آن را داشت حتی به ۴ در صد هم در روسیه نرسید.

رئیس بانک مرکزی روسیه، “الویرا نبیولینا” مبتکر دگرگونی در بانک مرکزی روسیه است. او  برای اعتماد خاطر مردم و سرمایه گذاران داخلی روسیه اعلام کرد:

طبق برآورد ما، ارز نقدی – دلار و یورو – در دست مردم حدود 85 میلیارد دلار است و بانک ها می توانند ارزها را بخرند و بفروشند. گردش ارز نقدی قطعا ادامه خواهد داشت.

مجله بنکر در سال ۲۰۱۷ الویرا نابیولینا، رئیس بانک مرکزی روسیه را بهترین سکاندار پولی ناحیه اروپا معرفی کرد. این اقتصاددان ۵۵ ساله روسی بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ مشاور اقتصادی ولادیمیر پوتین بود و پیش از آن، از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ وزیر توسعه اقتصادی و تجارت روسیه هم بوده است. فوربس در سال ۲۰۱۴ نابیولینا را به‌عنوان هفتادودومین زن قدرتمند دنیا معرفی کرد.

او چهره برجسته و تاثیرگذاری در اقتصاد روسیه به‌شمار می‌آید و نامش در کنار بانکداران بزرگ دنیا مانند ماریو دراگی و مارک کارنی دیده می‌شود؛ هرچند اقدامات او، از جمله پدیدار شدن نیمه پنهان کرملین در تعامل با نابیولینا در روسیه باعث متمایز شدن جایگاهش شد و عملکرد موفق او در کشوری که استقلال بانک مرکزی تعریف خاصی نداشت، بسیار چشم‌گیر بود.

نابیولینا مبارزه خود را با نرخ تورم، ساختار زامبی‌وار سیستم بانکی روسیه و انتظارات هدایت‌نشده‌ای که عامل بی‌ثباتی نرخ بهره نیز می‌شد، آغاز کرد. نشریه بنکر موفقیت نابیولینا در کنترل نرخ تورم روسیه را یکی از مهم‌ترین دستاوردهای او می‌داند؛ چراکه تورم از پایان سال ۲۰۱۵ تا انتهای سال ۲۰۱۶ به پایین‌ترین سطح خود پس از دوران فروپاشی شوروی رسید. نرخ تورم پایان سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۱۳ درصد بود؛ اما ۱۲ ماه بعد این نرخ پس از ۲۵ سال نصف شد

منابع خبری از درخواست رسمی دولتمردان ایران جهت ساماندهی اوضاع اقتصادی توسط این نابغه اقتصادی خبر می دهند . می توان گفت از این پس ، فرزین ریاست بانک مرکزی ایران مجری دستورالعمل های الویرا نابیولینا خواهد شد.

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

سخت ترین انتخابات برای رئيسي

در انتخابات مجلس خبرگان در خراسان جنوبی همه رد صلاحیت شدند و فقط یک کاندیدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *