آیا با افراطی‌ترین کابینه اسرائیل با نخست وزیری نتانیاهو شاهد جنگ مستقیم با جمهوری اسلامی ایران خواهیم بود؟

کابینه‌ای که نتانیاهو با مجوز رئیس جمهور اسرائیل شکل داده است، دارای ویژگی های متعددی می باشد و می‌توان با تشکیل این کابینه پیش بینی کرد که رژیم صهیونسیتی روزهای پرتنش و تاریکی را پیش روی خود دارد.

دولتی که بر سرکار آمده عملا دولتی است که حاصل ائتلاف جریان راست و جریان بنیادگرایی در اسرائیل است. در واقع ترکیبی است از راست افراطی به رهبری بنیامین نتانیاهو و جریان بنیادگرایی مذهبی به رهبری بن گویر و اسموتریچ. زمانی که سیاست‌های داخلی این کابینه که اعلام شد، نقد و انتقادات زیادی در رسانه های اسرائیل علیه این کابینه ایجاد شد و مهمترین موضوع مسئله برپا کردن حکومت شرعی در سرزمین‌های اشغالی است. این موضوع در تاریخ این رژیم بی‌سابقه است و صهیونیست‌ها این بار بطور علنی اعلام کردند که قصد برپا کردن این نوع حکومت مذهبی(هلاخایی: ترکیبی بین تورات و تفسیر آن) را دارند که بسیار قابل تامل و حائز اهمیت است.

 برای مثال گویا بین نتانیاهو و وزیر مسکن بحث‌هایی نظیر گسترش و مطالعه تورات در مدارس و همچنین افراد بجای خدمت در سربازی به مطالعه تورات بپردازند مطرح شد. یا بحث دیگری به نام «شابات» که گفته بودند در روزهای شنبه کارخانه‌های برق نباید برق تولید کنند و خطوط ارتباطی نیز باید متوقف شود و مواردی از این دست که اقتصاد اسرائیل دچار خطر خواهد کرد.

این‌ها مواردی است که گفته می‌شود نتانیاهو با آن موافقت کرده و که بعد مدتی تکذیب شد. اما واقعیت آن است که این موارد و صحبت راجع به آن در بین اعضای کابینه مطرح شده است.

یا مثلا مبارزه با همجسنگرایی که از طرف کابینه جدید اعلام شده که با آن مخالفند و شخص اسموتریچ که رهبر حزب صهیونیسم مذهبی است، در یک گفتگویی قبلا اعلام کرده بود که من یک ضدهمجنسگرای فعال و بشدت با آن مخالفم هستم اما این موضوع در حالی مطرح می‌شود که همجنسگرایی در سرزمین های اشغالی به رسمیت شناخته شده و قانونی است.

قطعا ماشاهد افزایش تنش و درگیری با محور مقاومت بخصوص حماس در داخل سرزمین های اشغالی، حزب الله در لبنان، در سوریه و علیه جمهوری اسلامی در منطقه خواهیم بود. البته نتانیاهو نیز از سویی به سمت ائتلاف‌های منطقه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران می رود که وی بسیار کارکشته‌تر و با مهارت‌تر از لاپید و نفتالی بنت است. همچنین رویکرد این کابینه با ایران نیز افزایش تنش‌ها و درگیری‌های سخت و نیمه سخت است.

مسئله جنگ مستقیم اسرائیل با ایران باید متغییرهای زیادی را توجه کرد. شرایط بین‌المللی، جنگ اوکراین، موضوع چین و روسیه در کنار مواضع آمریکا و اروپا و شرایط منطقه‌ای و اوضاع اقتصادی مهم است. اما مهمترین متغیر این موضوع قطعا تاییدیه آمریکاست. اگر اقدامی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران صورت بگیرد، حتما پشت آن تاییده ایالات متحده است.

بطور خلاصه می توان گفت این کابینه پتانسیل کاملی جهت درگیری با ایران را خواهد داشت.

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

سخت ترین انتخابات برای رئيسي

در انتخابات مجلس خبرگان در خراسان جنوبی همه رد صلاحیت شدند و فقط یک کاندیدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *