از گذشته تا حال ترور زبان مذاکره با کردها بوده است

مردم کُرد، قومی ایرانی تبار هستند که در منطقه‌ای به وسعت تقریبی ۵۰۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع یعنی بخش‌هایی از خاورمیانه (به ویژه در ترکیه، عراق، سوریه، قفقاز و اسرائیل) و آسیای مرکزی (به ویژه در قزاقستان و ترکمنستان) و در ایران (به ویژه در شمال شرق و غرب ایران) زندگی می‌کنند. علاوه بر این در سال‌های اخیر به علت جنگ‌های داخلی و خارجی جمعیت زیادی از کردها به اروپا مهاجرت کردند که پرتعدادترین آن‌ها در کشورهای آلمان، فرانسه، سوئد و انگلستان هستند. کردها از تبار اقوام ماد آریایی هستند که در دوران باستان در منطقه زاگرس سکنی گزیدند.

فردوسی در داستان قیام کاوه آهنگر علیه ضحاک ماردوش در شاهنامه به کُردها چنین اشاره می‌کند:

هنگامی که ضحاک ماردوش برای آرام کردن مارهای روی دوشهایش به پیروی از اهریمن دستور داد تا هر روز دو جوان ایرانی را بکشند و مغز سرهایشان را طعمه مارها کنند، در این هنگام دو آشپز ایرانی به نام‌های ارمایل و گرمایل به زیرکی خود را به دربار رساندند و در آشپزخانه ضحاک مشغول کار شدند.

این دو نفر هر روز یکی از دو جوان را که رشید تر از دیگری بود رها می‌کردند و مغز سر دومی را با مغز سر گوسفندی می‌آمیختند و طعمهٔ مارها می‌کردند. تا دست کم یکی از دو نفر را نجات داده باشند. جوان رشید رهایی یافته به کوه‌ها پناه می‌برد و در آن‌جا چوپانی پیشه می‌کرد و پنهانی روزگار می‌گذرانید.

فردوسی سپس می‌گوید:

خورشگر بدیشان بزی چند و میشسپردی و صحرا نهادند پیش
کنون کُرد از آن تخمه دارد نژادکه ز آباد ناید به دل برش یاد

یعنی از افزایش نسل این جوانان نژاده و رشید، جمعیت «کُرد» پدید آمد

سرگذشت جنبش های ملی در کردستان که گاه با یاغیگری همزاد شد و یا حکومت های مرکزی آن را یاغیگری در برابر دولت مرکزی معرفی کردند، سرگذشتی بس طولانی و پر حادثه است. شاید به درازای قصه مثلث عشقی شیرین و فرهاد و خسرو. آنچه که به دوران معاصر باز می گردد آنست که قاضی محمد رئیس دولت یکساله کردستان پس از حمله ارتش شاه به دو دولت خود مختار آذربایجان و کردستان در مهاباد به دار آویخته شد. ملامصطفی بارزانی که مرزی میان دو کردستان ایران و عراق نمی شناخت و برای خودمختاری با دولت مرکزی عراق می جنگید، سرانجام به ایران پناهنده شد و بدستور شاه در کرج به او مکانی برای استقرار دادند و در واقع تا پایان عمر در حصر خانگی بود. او پدر مسعود بارزانی رهبر اقلیم کردستان بود. پیش از آنها، رضاشاه در یک نیرنگ توانست اسماعیل خان سمیتقو را که علم جنگ علیه دولت مرکزی برافراشته بود را بکشد. او را برای مذاکره تامین دادند اما به این تامین وفا نکرده و او را کشتند. شرح این ماجرا را ارتشبد فردوست در کتاب خاطراتش نوشته و تاکید کرده که رضا شاه بشدت از سمیتقو می ترسید. با پیشنهاد فرمانده ارتش آذربایجان، قوای سمیتقو که بالغ بر 30 هزار نفر می شد سر راه رضا شاه به صف شدند. او با این نمایش قصد خودشیرینی داشت اما رضا شاه آن را توطئه دانست و فورا دستور برکناری و گرفتن درجات نظامی اش را داد. سپس سمیتقو که در جنگ چریکی افسانه شده بود، آماده مذاکره شد اما در جریان مذاکره رضاشاه دستور تیراندازی و کشتن او را داد. او یاغی بود یا نبود مورد ارزیابی و قضاوت نیست، فقط می خواهیم اشاره به رویدادهای تاریخی بکنیم. اسماعیل آقا سمیتقو از طایفه شکاک بود و شهرهای سلماس، ارومیه، مهاباد و سلدوز را عملا رهبری می کرد. محل مذاکره و قتل سمیتقو شهر اشنویه بود. عبدالرحمان قاسملو پس از انقلاب 57 رهبری حزب دمکرات کردستان ایران را برعهده گرفت. در جنگ کردستان مهاجرت کرد و در مهاجرت به کشور اطریش پشت میز مذاکره با هیات اعزامی جمهوری اسلامی کشته شد.جانشین قاسملو برای رهبری حزب دمکرات کردستان ایران بنام “شرفکندی” نیز در شهر برلین آلمان ترور شد. محل این ترور رستورانی بود بنام “میکونوس” و این ترور به همین دلیل معروف شد به ترور “میکونوس”. درجریان این ترور چند تن دیگر از کردهای همراه شرفکندی نیز کشته شدند.

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید
چین شی هوانگ امپراتور چین؛ کسی که چین را یکپارچه کرد

Check Also

سخت ترین انتخابات برای رئيسي

در انتخابات مجلس خبرگان در خراسان جنوبی همه رد صلاحیت شدند و فقط یک کاندیدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *