تفاوت مجلس سنا و نمایندگان آمریکا چه هست؟

دو مجلس نمایندگان و سنا، کنگره آمریکا را شکل می‌دهند. تفاوت مجلس سنا و نمایندگان مربوط به مسئولیت‌ها، حدود اختیارات، تعداد اعضا و طول دوره است.

تا به حال بار‌ها نام مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکا را به ویژه در اخبار شنیده‌اید. کنگره ایالات متحده آمریکا که شاخه قانون‌گذار دولت فدرال آمریکا است، شامل دو مجلس سنا و نمایندگان می‌شود. اصلی‌ترین تفاوت مجلس سنا و نمایندگان مربوط به حدود اختیارات و وظایف آنهاست. در این مطلب به بررسی مسئولیت‌ها، اختیارات و شرایط عضویت در هر یک از این دو مجلس می‌پردازیم.

تفاوت مجلس سنا و نمایندگان 

مجلس نمایندگان ایالات متحده یکی از دو مجلس کنگره آمریکا است که اغلب به عنوان مجلس شناخته می‌شود، اما مجلس سنای ایالات متحده، مجلس بالاتر در کنگره آمریکا است.

۱. وظایف هر مجلس

انتخابات مجلس نمایندگان هر دو سال انجام می‌شود، در نتیجه سریعتر به نیازهای مردم پاسخ می‌دهند و بر قوانین کوتاه مدت تاثیر می‌گذارند. انتخابات مجلس سنا هر شش سال انجام می‌شود، این مجلس بر قوانین بلند مدت احاطه بیشتری دارند.

۲. تعداد جایگاه

مجلس نمایندگان ۴۳۵ نفر عضو دارای حق رای، شش نفر عضو بدون حق رای (پنج نفر نماینده و یک نفر نماینده‌ی کنگره از سرزمین‌های تحت سرپرستی) دارد. مجلس سنا دارای ۱۰۰ عضو است.

۳. تخصیص جایگاه

در مجلس نمایندگان تخصیص جایگاه بر اساس جمعیت هر ایالت مشخص می‌شود، اما در مجلسس سنا از هر ایالت دو نماینده حضور خواهند داشت.

۴. دوره هر مجلس

دوره مجلس نمایندگان دو سال است. بنابراین با هر بار انتخاب مجلس نمایندگان، اعضا تنها برای دو سال د رمجلس حضور خواهند داشت. طول دوره مجلس سنا شش سال است. در این مجلس برای حفظ پیوستگی، تنها یک سوم از کرسی‌های سنا هر دو سال یکبار انتخاب می‌شوند؛ بنابراین تنها ۳۴ تا ۳۳ سناتور دو سال یکبار دو مرتبه در انتخابات شرکت می‌کنند.

۵. رئیس مجلس

رئیس مجلس نمایندگان توسط نمایندگان مجلس انتخاب می‌شوند. معاون ریاست جمهوری مدیریت سنا را به عهده دارد و تنها در مواقعی که آرا مساوی هستند رای می‌دهد. زمانی که او در جلسه حضور نداشته باشد، سناتور انتخاب شده توسط مجلس سنا به عنوان جانشین ریاست را به عهده دارد.

۶. شرایط عضویت

برای عضویت در مجلس نمایندگان حداقل سن ۲۵ سال، دارا بودن حداقل ۷ سال تابعیت ایالات متحده آمریکا، سکونت در ایالت مورد نظر در زمان برپایی انتخابات (بر اساس عرف و نه اصول قانون اساسی) الزامی است.

برای عضویت در مجلس سنا حداقل سن ۳۰ سال، دارا بودن حداقل ۹ سال تابعیت ایالات متحده آمریکا و سکونت در ایالت مورد نظر در زمان برپایی انتخابات الزامی است.

نقش مجلس سنا و نمایندگان

به طور کلی کاخ سفید و دیوان عالی آمریکا نزد مردم این کشور از محبوب‌ بیشتری برخوردار هستند. اگرچه قانون اساسی آمریکا، نقش مجلس سنا و نمایندگان را به یک اندازه مهم و قوی می‌داند، در عمل مجلس سنا مهمتر است.

مجلس نمایندگان بیشتر در تخصیص بودجه سالانه نقش دارد و عموما قوانین مربوط به درآمد یا مالیات در این مجلس وضع می‌شوند. همچنین، نمایندگان مجلس می‌توانند اعضای قوه مجریه از جمله رئیس جمهور را استیضاح کنند.

اما مجلس سنا، نقش اساسی در انتصاب قضات فدرال دارد به طوری که می‌تواند انتخاب ریاست جمهوری را رد کند. علاوه بر این، سفرا، مدیران سازمان‌های مهم دولتی نیز باید توسط مجلس سنا تایید شوند. همه‌ی این‌ها در کنار وظیفه تصویب تمامی معاهدات بین‌المللی است که توسط دولت به سنا الحاق می‌شود.

جمع بندی

همانطور که دیدید، مجلس سنا و نمایندگان هر دو با هم کنگره ایالات متحده امریکا را تشکیل می‌دهند. این دو در قانون اساسی قدرت و اهمیت برابری دارند اما در عمل سنای آمریکا در گستره‌ی وسیع‌تری اختیار اعمال قدرت دارد و همچنین تمام قوانین مطرح شده در مجلس نمایندگان باید توسط سنا تایید شود. این دو مجلس، با همکاری یکدیگر در ساختمان کاخ سفید، نقش قانون گذاری این کشور را به عهده دارند.

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

سخت ترین انتخابات برای رئيسي

در انتخابات مجلس خبرگان در خراسان جنوبی همه رد صلاحیت شدند و فقط یک کاندیدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *