چین شی هوانگ امپراتور چین؛ کسی که چین را یکپارچه کرد

چين شی هوانگ نخستين امپراتور چين متحد بود و از سال 246 قبل از میلاد تا 210 سال قبل از میلاد حکومت ميکرد. در 35 سال حکومت او موفق به ایجاد پروژه های ساخت و ساز با شکوه و عظیم شد. او همچنین رشد و تحولات فرهنگی و فکری باور نکردنی و تخریب زیادی در چین را ایجاد کرد.

چین شی هوانگ اولین پادشاه دودمان چین در میان سال‌های ۲۴۷ تا ۲۲۱ (پیش از میلاد) و سپس نخستین امپراتوری بود که چین را یکپارچه نمود و از ۲۲۱ پیش از میلاد تا سال مرگش بر آن سامان فرمان‌راند.

شاید نام کشور چین از نام «چین شی هوانگ» گرفته شده‌ باشد.

نام اصلی او یینگ ژنگ بود. میان سال‌های فرمان‌رواییش بر همه چین بدو نام نخستین امپراتور را دادند. او به جز یکپارچه‌کردن چین به قانون‌گرایی معروف بود.

او به همراهی یکی از مهمترین مشاورانش لی سی یک سری اصلاحات و طرح‌ها را در چین پیاده کرد که معروفترین آن ها ساخت دیوار بزرگ چین بود. همچنین ساخت آرامگاهی بزرگ با ارتش سفالی و نیز سامانه انبوه راه‌های ملی که البته همه این‌ها به بهای جان های زیادی انجام شد.

ساخت دیوار چین
چین شی هوانگ مرد کبیری در تاریخ چین محسوب می شود ، اما ظلم و ستم او نیز در تاریخ چین ثبت است . او پس از یکپارچگی چین برای جلوگیری از تجاوز ملیت های کوچ نشین شمالی با توسل به زور هزاران کارگر را برای ساحت دیوار چین به خدمت گرفت . این دیواردر غرب از ناحیه بیابانی شروع می شد و در شرق به دریا می رسید و با وجود نیروی انسانی و مادی و سطح فنی وقت افراد بیشماری در جریان احداث این دیوار جان باختند .

یکپارچه شدن چین
در سال ۲۲۱ پیش از میلاد چین شی هوانگ تمام سلسله‌های مستقل در چین را برانداخت و همچنین نظام واگذاری تیول را هم که در سلسلهٔ قبلی رواج یافته بود لغو کرد و به این ترتیب چین را یکپارچه کرد. شی هوانگ در ابتدا کشور را به ۳۶ و سپس به ۴۶ استان تقسیم کرد.

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

سخت ترین انتخابات برای رئيسي

در انتخابات مجلس خبرگان در خراسان جنوبی همه رد صلاحیت شدند و فقط یک کاندیدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *