تاریخچه و خلاصه ای از توپاز ازتی

تاریخچه و خلاصه ای از توپاز ازتی

توپاز ازتی گونه ی رنگ خورده ی توپاز بدون رنگ است. این نام از روی شرکت مخترع شیوه ی ترمیم پوشش خاص محافظتی Azotic® بر روی این سنگ نهاده شده است. توپاز ازتی رنگ های رنگین کمانی منحصر به فرد خود را از طریق پوشش بسیار نازک فلزی از رسوب پوسته دریافت می کند که نور را در رنگ های مختلف و الگوهای جالب بازتاب می نماید.
توپاز از لحاظ تاریخی یکی از مهمترین سنگ های جواهر موجود است. این سنگ شاخص انکساری نسبتا بالا و درجه ی سختی 8 در مقیاس موس دارد. توپاز ازتی را عمدتا به دلیل تطبیق و دوام بسیار زیاد جواهری مخصوص جواهرسازان می دانند.
این سنگ حساسیت خاصی نسبت به مواد شیمیایی غیر از اسید سولفوریک داغ نداشته و برای هر نوع کاربرد و طراحی طلا و وجواهر مورد استفاده قرار می گیرد.

توپاز ازتی الگو و اثر رنگین کمانی را به نمایش می گذارد. این سنگ شباهت بسیار زیادی به توپاز و کوارتز صوفی دارد که آنها نیز توسط انواع بی رنگ توپاز پوشیده شده اند. توپاز ازتی معمولا سبکتر از توپاز صوفی است و معمولا با رنگهای روشن تر متمایز می شود.
رنگ، زیبایی و وضوح محصول نهایی به کیفیت بالا، برش و صیقل خوردگی سنگ توپاز اصلی یا بی رنگ دارد.

شهرت توپاز در سراسر دنیا

توپاز ازتی حاصل آزمایشگاه های تکنولوژی پیشرفته هدفی غیر از شهرت داشته و سرگرمی و مد را در راس اهداف خود قرار داده است. گرچه توپاز به شهرت خوبی دست یافته است. شاید معروف ترین توپاز نمونه ی غول پیکر قرار گرفته در تاج پرتغالی «Braganza» است که در ابتدا تصور می شد الماس باشد.

همچنین توپازی زیبا در مجموعه ی Green Vault  در درسدن، یکی از مهمترین مجموعه های گوهر دنیا وجود دارد. توپاز را می توان در اندازه های بسیار بزرگ یافت. در سال 1964 سنگهای توپاز آبی در اوکراین یافت شد که هرکدام حدود 100 کیلوگرم وزن داشتند.
موسسه ی اسمیتسونین در واشنگتن دی سی، برشی از هزاران قیراط توپاز را به نمایش می گذارد. یک توپاز زرد تراش دار که به نام American Golden Tpoaz شناخته می شود، با حدود ۲۲.۸۹۲.۵۰ قیراط وزن، بزرگترین برش توپاز زرد در دنیا است.

تشخیص توپاز ازتی

توپاز سنگهای جواهری بسیار سخت با درجه ی سختی 8 در سنجه ی موس است، اما به راحتی با یک ضربه تقسیم خواهد شد. کلیواژ کامل آن ویژگی مشابه با الماس است و آن را بسیار متمایز می سازد و در نتیجه توپاز را باید از هر ضربه یا کوبیدگی دور نگه داشت.
معمولا با یک تست خراش ساده می توان توپاز را از انواع دیگر جواهرات تشخیص داد، زیرا توپاز بسیار سنگین تر از سایر جواهرات است. توپاز به صورت چند رنگ نیز یافت می شود که با توجه به زاویه ی دید رنگ های مختلفی در یک سنگ پدیدار می سازد.
اکثر سنگ های جواهر مشابه اغلب چند رنگ نیستند. گرچه به دلیل رسوب پوسته از پوشش ازتی، چندرنگی در گونه های ترمیم شده ی توپاز به سختی قابل مشاهده است.

منابع و خاستگاه توپاز ازتی

توپاز در منابع بسیاری در سراسر جهان یافت می شود. برزیل (میناس گرایس) مهمترین تامین کننده ی توپاز، به ویژه توپاز امپراطوری مطلوب و ارزشمند شناخته شده است.
دیگر ذخایر مهم توپاز در افغانستان، استرالیا، چین، ژاپن، ماداگاسکار، مکزیک، میانمار، نامیبیا، نیجریه، پاکستان، روسیه، سریلانکا، اوکراین، ایالات متحده و زیمبابوه وجود دارد.

خرید و تشخیص ارزش سنگ جواهر توپاز ازتی

رنگ توپاز ازتی

توپاز ازتی تمام رنگ های رنگین کمان را در یک سنگ نشان می دهد. سایه های رنگی در رنگ های پر جنب و جوش و رنگارنگ به نمایش در می آیند. این سنگ جواهر طراح، نمونه ی زیبا و مقرون به صرفه در نوع خود می باشد. تنظیمات رنگ به دلیل وجود همه ی رنگهای رنگین کمان بی معنی هستند.

درخشندگی و وضوح توپاز ازتی

توپاز شفاف و تمیز از بهترین کیفیت اغلب برای ساخت توپاز ازتی مورد استفاده قرار می گیرد.
توپاز قهوه ای یا بسیار سنگین پس از افزایش پوشش مناسب سنگ جواهر جذاب نخواهند بود. پس از برش و صیقل، توپاز درخشندگی جذاب شیشه ای خواهد داشت.
بیشتر توپازها بسیار تمیز و شفاف هستند، اما نمونه های تراشفاف نیز یافت می شود.

برش و شکل توپاز ازتی

توپاز طبیعی در طیف گسترده ای از اندازه ها و شکل ها، از جمله بسیاری از اشکال فانتزی، مانند قلبی، تریلیون، گل و حکاکی در دسترس قرار گرفته اند. توپاز با ناسرگی های آشکار اغلب به صورت کوژ برش می خورد، اما این موضوع در مورد همه ی توپازهای پوشش یافته صدق نمی نماید.
توپاز پوشش یافته اغلب همواره تراش دار است و به دلیل وجود پوش متالیک خاص نباید دوباره برش بخورد. توپاز ازتی معمولا به شکل برلیان الماس برش می خورد تا رنگ و الگوی آن ترمیم شود. برش مرحله ای یا سبک های دیگر همانند برش برلیان پتانسیل رنگ را به حداکثر نمی رساند.

پردازش توپاز ازتی

توپاز بی رنگ به پردازش خاصی نیاز ندارد. توپاز ازتی با استفاده از توپاز طبیعی و رسوب پوسته ی نازک روی سنگ برش خورده ساخته می شود. لایه گذاری متالیک در سطح بالای بازتاب نور در طیف گسترده ای از رنگ ها و الگوها نمایان می شود.
توپاز ازتی معمولا در دماهای پایین گرما می بیند تا وضوح و ویژگی های رنگی بصری آن گسترش یابد. توپاز پوشش داده شده نباید دوباره برش داده شود و یا دوباره جلا داده شود، زیرا این امر باعث سازش پوشش رسوب شعاع رنگ ها می شود.

مشهورترین گونه های سنگ جواهر مرتبط

توپاز صوفی، توپاز روتیل، توپاز آبی سوییس، توپاز آبی لندن، توپاز آبی آسمانی و سفید از جمله مشهورترین گونه های توپاز هستند.

گونه های کمتر شناخته شده ی سنگ جواهر مرتبط

توپاز سلطنتی، توپاز شری، توپاز نقره ای، توپاز شامپاینی و توپاز صورتی از جمله گونه های ارزشمند کمیاب توپاز هستند.

نگهداری و شستشوی سنگ جواهر و جواهرات توپاز ازتی

توپاز ازتی با رتبه ی سختی ۸ در سنجه ی موس یکی از سخت ترین نوع جواهرات شناخته شده است. با این حال، به دلیل کلیواژ کامل متمایز به راحتی با یک ضربه تقسیم خواهد شد.
به علت پوشش سطحی خاص، توپازهای ازتی را نباید هرگز مجددا برش داده یا دوباره صیقل داد. توپاز ازتی، همراه با دیگر گونه های توپاز، به اسید سولفوریک گرم حساس است، بنابراین از مصرف هر گونه مواد شیمیایی و یا مواد تمیز کننده ی قوی پرهیز نمایید.
توپاز ازتی با استفاده از یک پارچه ی نرم و صابون یا مواد شوینده ی ملایم پاک می شود. سنگ های جواهر توپاز ازتی را به خوبی شستشو دهید تا آثار باقیمانده ی صابون از روی آن از بین برود، در غیر اینصورت پوشش روی آن محو شده و بر روی درخشندگی آن تاثیرگذار است.
برخی گونه های توپاز در اثر نور خورشید یا گرمای شدید کمرنگ می شوند، اما از آنجایی که توپاز ازتیاز توپاز بی رنگ بهره می گیرد، محو شدن رنگ در گونه های ازتی مشکل جدی به حساب نمی آید.

در عوض، توپاز ازتی در قسمتی که ترمیم یافته یعنی پوشش متالیک آسیب پذیری بیشتری دارد. از آنجایی که توپاز سخت تر از سایر مواد معدنی است، سنگ های جواهر توپاز ازتی به راحتی مواد نرم تر، از جمله پوشش متالیک روی سایر سنگ های توپاز ازتی را خراشیده می سازد. قسمت های غیر پوشش یافته، مانند تاج سنگ، به اندازه ی توپاز معمول با دوام هستند. برای نگهداری سنگها و جواهرات توپاز همیشه آنها را در یک پارچه ی نرم قرار دهید یا آنها را درون یک جعبه ی پارچه ای قرار دهید تا از خراشیدگی و شکستگی جلوگیری شود.

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

زیبا ترین سنگ های معدنی جهان

زیبا ترین سنگ های معدنی جهان به نام افسانه کهکشان در فرانسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *