آندالوسیت و کاربرد آن در جواهرسازی

آندالوسیت سنگ جواهری کمتر شناخته شده است که به نام جامعه ی مستقل اسپانیایی، اندلس که ابتدا در آنجا یافت شد، نامگذاری شده است.
ترکیب، آندالوسیت از سیلیکات آلومینیوم و مرتبط با سیلیمانیت و سیانیت می باشد.
در حقیقت، این سه ماده ی معدنی چندشکلی هستند، به این معنی که آنها ترکیب شیمیایی مشابهی دارند، اما ساختارهای بلوری آنها متفاوت است.
آندالوسیت جواهری خیره کننده است اما از معروفیت عمومی برخوردار نیست و یکی از انواع جواهر کمتر شناخته شده در دنیای تجارت محسوب می شود.

ترکیبات رنگ سنگ جواهر آندالوسیت

سنگ جواهر آندالوسیت در ترکیبات رنگی متمایز یافت می شوند و سطح خیره کننده ای از چندرنگی دارد که منجر به نمایش رنگ های مختلف از زوایای مختلف می شود.
جاذبه و محبوبیت آندالوسیت به پیچیدگی بی نظیر و منحصر به فرد رنگ های آن باز می گردد.
سالیان درازی کلکسیونرهای سنگ به دنبال آندالوسیت بوده اند،
اما این سنگ اخیرا توجه بسیاری از طراحان جواهرات را نیز به خود جلب کرده است.

تشخیص آندالوسیت

فقط برخی از سنگ های جواهر مانند تورمالین، کریزوبریل، اسفن، کوارتز دودی و وزوویانیت مشابه آندالوسیت بوده و با آن اشتباه گرفته می شوند.
چند رنگی در جواهرات با قوت های مختلف از ضعیف، متمایز یا قوی وجود دارد. آثار چند رنگی در نتیجه ی جذب متفاوت اشعه های نور پدید می آید، و این پدیده تنها با بلور دوگانه ی انکساری رخ می دهد.

آندالوسیت در کنار یولیت، سیانیت، کونتزیت، اسفن و تانزانیت به شدت چند رنگ هستند.
آندالوسیت چند رنگی سه گانه دارد؛ هنگامی که نور وارد سنگ می شود، به سه بخش تقسیم می شود، که هر یک شامل بخشی از طیف قابل مشاهده هستند.
برخی از جواهرات چند رنگی مانند کونتزیت چند رنگی دو تایی دارند که یعنی آنها فقط دو رنگ مختلف را نشان می دهند. آندالوسیت درجه ی سختی کمی بالاتر از کوارتز در سنجه ی موس را نشان می دهد.

خاستگاه و منابع آندالوسیت

آندالوسیت معمولا در نتیجه ی رسوب خاک رس دگردیس به شکل رسوب، سنگ نیس و شیست یافت می شود.
آندالوسیت به ندرت به شکل گرانیت یا پگماتیت وجود دارد، اما هنگامی که این اتفاق می افتد، بزرگترین بلورها را خواهند داشت.
ذخایر آندالوسیت در بسیاری از نقاط از جمله استرالیا، برزیل، کانادا، روسیه، اسپانیا (آندلس)، سریلانکا، برمه، ماداگاسکار و ایالات متحده آمریکا (کالیفرنیا و کلرادو) یافت می شود.

خرید و تشخیص ارزش آندالوسیت
رنگ آندالوسیت

رنگ های آندالوسیت به چرخش بلورها بستگی دارد، اما اغلب به رنگ های زرد، زرد-سبز، سبز، قرمز متمایل به قهوه ای، زیتونی و قهوه ای متمایل قرمز یافت می شود.
بیشتر سنگ ها در دو رنگ با شدت های متفاوت وجود دارند و اغلب این رنگ ها با یکدیگر ترکیب می شوند و معمولا با برش های مربعی و گرد قابل مشاهده هستند.
اشکال با محور طولی مثل بیضی، گلابی، مارچوبه و برش زمردی، یک رنگ در نزدیکی مرکز و رنگ دوم تیره را در قسمت انتهایی بلور نشان می دهند.

به طور معمول، هنگام برش سنگ های جواهر چند رنگ، برش ها خاصیت چندرنگی را به حداقل رسانیده و یک رنگ را برجسته تر می سازند.
با این حال، در آندالوسیت، برش ها دقیقا مخالف هستند و جواهر را به سمت ترکیب رنگی دلخواه مانند قهوه ای متمایل به نارنجی و سبز متمایل به زرد یا طلایی هدایت می سازند.

درخشندگی و وضوح آندالوسیت

آندالوسیت معمولا به شکل تراشفاف تا مات، با کیفیت سنگ جواهر شفاف و کمیاب یافت می شوند. گونه های مات با نام کیاستولیت شناخته می شوند. ناسرگی های تیره در کیاستولیت در اشکال صلیبیایجاد می شوند و به این صورت اغلب از آنها با عنوان «سنگ های صلیبی» یاد می شود.
کیاستولیت معمولا سفید، خاکستری یا متمایل به زرد بوده و نسبت به آندالوسیت شفاف نرم تر است(یا درجه ی سختی ۵ تا ۵.۵ در سنجه ی موس). آندالوسیت شفاف فقط تا درصد کمی کیفیت سنگ جواهر دارد.
تقریبا تمام سنگ های جواهر آندالوسیت حاوی ترکیبات قابل مشاهده، اغلب روتیل سوزنی شکل هستند. پس از جلاکاری، آندالوسیت درخشندگی شیشه ای تا مات خواهد داشت.

برش و شکل آندالوسیت

آندالوسیت به جز گونه های مات با برش های برلیان و به ندرت در شکل کوژ می توان گفت که تقریبا همیشه تراش دار است. رنگ آندالوسیت از طریق چرخش مناسب و برش با کیفیت ارتقا می یابد. آندالوسیت بدون برش مناسب طبیعتا رنگ های زیبای قهوه ای، سبز و قهوه ای متمایل به قرمز را نخواهد داشت.
برش های بیضی، مارچوبه و زمردی، با توجه به محورهای طولانی از محبوبیت بالایی برخوردار هستند.
برش های مربعی و گرد نیز به دلیل ترکیب رنگ موزاییکی جذاب از اهمیت بالایی برخوردار هستند.
از آنجا که آندالوسیت یکی از سنگهای جواهر کمتر شناخته محسوب می شود، اشکال تریلیون، قلبی و دیگر شکل های فانتزی به دلیل تقاضای کمتر چندان رایج نیستند.

پردازش آندالوسیت

آندالوسیت معمولا پردازش نمی شود. بعضی از گونه های برزیلی در هنگام گرم شدن از رنگ سبز زیتونی به صورتی تغییر می کنند، در حالی که بعضی از نمونه های قهوه ای در هنگام گرم شدن در دمای بیش از 800 درجه سانتیگراد بی رنگ می شوند.
هر گونه پردازش یا افزایش ارزش صورت گرفته بر روی سنگ باید توسط ارائه دهندگان سنگ ها اطلاع رسانی شود.

گونه های آندالوسیت و سنگ های مشابه

از میان چند سنگ مشابه به آندالوسیت می توان به تورمالین، کریزوبریل، اسفن، کوارتز دودی، وزوویانیت اشاره نمود. با توجه به نشانه های متمایز، و خواص چند رنگی ویژه، شبیه سازی از این سنگ بسیار دشوار است.
تانزانیت، یولیت و کونتزیت نیز خواص چند رنگی مشابهی دارند. کیاستولیت گونه ی مات اندولوسیت است که به اندازه ی آندالوسیت شفاف و با کیفیت سنگ جواهر، از محبوبیت و شهرت بسیار برخوردار نیست.
کیانیت و سیلیمانیت سنگ های جواهر مشهوری هستند که ترکیبات شیمیایی مشابهی داشته ولی ساختار بلوری آنها متفاوت است.

مشهورترین سنگ های جواهر مشابه

کیانیت، سیلیمانیت، تورمالین، کریزوبریل، کریزوبریل چشم گربه ای و کوارتز دودی از مشهورترین سنگ های جواهر شبیه به آندالوسیت از نظر رنگی هستند.

سنگ های جواهر مرتبط کمتر شناخته شده

کیاستولیت(سنگ صلیبی) گونه ی مات آندالوسیت است. سیلیمانیت چشم گربه ای با کیانیت و آندالوسیت مرتبط است. اسفن، وزوویانیت کمتر شناخته شده و غیر مرتبط هستند. این سنگ ها به دلیل خاصیت چند رنگی مشابه با آندالوسیت هستند.

خواص درمانی بلورهای متغیر، افسانه ای و متافیزیکال سنگ جواهر آندالوسیت

آندالوسیت به عنوان یک سنگ جواهری کمتر شناخته شده، افسانه، تاریخ، طالع بینی(زودیاک) و ارتباط بین سیارات و انسان ها به شکل قابل توجهی به همراه ندارد.
گر چه چند افسانه در خصوص آندالوسیت وجود دارد، این سنگ را برای مدت زمان زیادی به عنوان طلسم استفاده می نمودند، که نشان می دهد که بسیاری از فرهنگ های قدیمی تر به قدرت بلوری آن اعتقاد داشته اند. آندالوسیت به اغلب در مراسمات تشریفاتی و درمان گری جایگزین به کار می رفته است.

آندالوسیت را برخی مواقع با عنوان «سنگ مشاهده گر» می شناسند.

این نام را با توجه به توانایی متافیزیکال سنگ در مشاهده ی با آرامش، بدون تعصب جنبه های مختلف موضوع بر روی آن نهاده اند.
آندلوسیت در برخی مواقع مشوق افراد در ارزیابی منطقی مسائل و مشاهده ی همه ی جوانب مشکلات، بدون ترس و قضاوت استفاده می شود.
آندالوسیت در درک عدم فداکاری در همه ی مسائل موثر می باشد.
برخی معتقدند که آندالوسیت در درمان ایدز(AIDS)، اختلالات چشم، تنظیم میزان کلسیم، اکسیژن و ید موثر است. آندالوسیت همچنین میزان سطح آب را حفظ نموده، حافظه را تقویت، روحیه ی جوانمردی، تعادل و اعتدال را در مصرف کننده تقویت کند.
آندالوسیت به عنوان آرامش فکری و سنگ محور مورد استفاده واقع می شود. علاوه بر این، نماد برج سنبله بوده و با چاکراهای سوم و چهارم ( چاکرای شبکه ی خورشیدی و قلب) مرتبط است.

آندالوسیت بسیار با دوام است و با استفاده از هر وسیله ی نرم مانند مسواک به راحتی تمیز می شود.
صابون یا مواد شوینده ی ملایم نیز مانعی برای استفاده ندارند، اما باقی مانده ی صابون بر روی سنگ حتما باید شستشو شود.
آندالوسیت دارای شکستگی نامتوازن و کلیواژ خوبی دارد،
بنابراین مانند تانزانیت، توپاز و الماس به ضربات حساس نیست؛
با این حال، آندالوسیت باید در برابر هر گونه ضربه ی سخت محافظت شده تا از شکستگی آن جلوگیری شود.
همانند همه ی سنگهای رنگی،
از استفاده از مواد شیمیایی خانگی قوی اجتناب کنید.
برای نگهداری آندالوسیت بهتر است جواهرات یا سنگهای جواهر آن را درون یک پارچه ی نرم و یا داخل یک جعبه ی پارچه ای قرار دهید.
برای حفظ جلای آندالوسیت و جلوگیری از خراش سطحی، آندالوسیت را به دور از سنگهای دیگر نگهداری نمایید

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

زیبا ترین سنگ های معدنی جهان

زیبا ترین سنگ های معدنی جهان به نام افسانه کهکشان در فرانسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *