علی محمد صالح:شش شرکت بزرگ در اقلیم که سرمایه آن ها از دونالد ترامپ بیشتر است

در حالی که اقلیم کردستان دچار بحران فزاینده اقتصادی و مشکلات روزافزون مالی است و دولت اعلام کرده به دلیل کسری بودجه قادر به پرداخت حقوق به کارمندان و حقوق بگیران خود نیست، علی محمد صالح نماینده جنبش تغییر در پارلمان کردستان از خروج 12 میلیارد دلار ارز از اقلیم خبر داد.

که علی محمد صالح اعلام کرده که مشکل اقلیم کردستان عدم مدیریت صحیح و دست داشتن حاکمان اقلیم در پدیده قاچاق است و باید مقامات اقلیم به جای دل خوش کردن به پیروزی جو بایدن در انتخابات  ریاست جمهوری آمریکا و اینکه وی اقدامی برای کردها انجام دهد، به اختلاس و غارت گسترده در نظام تحت حاکمیت خود رسیدگی کنند.

وی با اشاره به اینکه به جز مقامات اقلیم و خانواده های آنان که دارای ثروت های هنگفت هستند، شش شرکت بزرگ در اقلیم وجود دارند که سرمایه آن ها از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بیشتر است و  به برخی مسئولین زمین هایی در اربیل داده شده که ارزش آن ها به 4 میلیارد دلار می رسد و این در حالی است که کل سرمایه ترامپ 3 میلیارد دلار است.

همچنین اعلام کرده که سود یک ماه گذرگاه مرزی باشماق برای حکام و  مقامات اقلیم به 45میلیون دلار و سود یک شرکت از میادین و خط لوله نفت و پالایشگاه و نیروگاه برق و کارگاه سیمانی،در یک سال به 750 میلیون دلار می رسد و بزرگترین پالایشگاه نفتی به ارزش 2 میلیارد دلار را نیز به مالکیت خود درآورده است و این در حالی است که مقامات اقلیم از ترامپ انتقاد می کنند.

نماینده جنبش تغییر تاکید کرده بنا به مداکی که در اختیار دارد، مبلغ 12 میلیارد دلار ارز از طریق 4 بانک اقلیم کردستان به خارج منتقل شده و مشخص نیست این مبلغ توسط چه کسی و برای چه کسی فرستاده شده است.

وی خاطر نشان ساخت که با پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تغییر چندانی در سیاست های این کشور، در قبال اقلیم کردستان ایجاد نمی شود و آمریکا هرگز بیش از 20 میلیون دلاری که اکنون در هر ماه برای کمک به نیروهای پیشمرگ به اقلیم می دهد، کمک بیشتری به اقلیم  نمی کند، زیرا سیاست خارجی این کشور در خدمت منافع آمریکا است.      

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در اظهاراتی عنوان کرد …

الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه در بیست و هفتمین نشست شورای وزرای سازمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *