مثنی امین نماینده‌ کورد پارلمان : از توافق اخیر میان اربیل و بغداد راضی نیستم

مثنی امین نماینده‌ کورد پارلمان تصریح کرد: بر اساس قانون اساسی عراق، اقلیم کردستان باید درآمدهای نفتی و گمرکی را تسلیم بغداد نماید، اما این مهم تاکنون انجام نشده است.
 پس از چند دور مذاکرات میان دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم کردستان، طرفین بر سر پرداخت ماهیانه 320 میلیارد دینار از طرف بغداد به اربیل برای پرداخت حقوق کارمندان و حقوق بگیران تا پایان سال جاری میلادی به توافق دست یافتند. این توافق در حالی است که تاکنون پرونده های اختلافی میان طرفین بر سر نیروهای پیشمرگ، ماده 140 قانون اساسی، پول کشاورزان اقلیم کردستان که باید از سوی بغداد پرداخت شود و موارد دیگر، به قوت خود باقی است. این توافق در حالی صورت می گیرد که با بودجه ارسالی از سوی بغداد، دولت اقلیم کردستان هنوز هم از پرداخت کامل و منظم حقوق کارمندان ناتوان است و خیابان های برخی از شهرهای اقلیم کردستان  هر روز شاهد تظاهرات اعتراضی است که گاه به خشونت کشیده می شود و معترضان بناهای دولتی و دفاتر احزاب را به آتش می کشند. خبرگزاری کردپرس با هدف واکاوی اوضاع کنونی در اقلیم کردستان،  توافق صورت گرفته میان طرفین و ابعاد آن، آینده روابط میان آن ها و مسئولین و مسببین اوضاع کنونی با مثنی امین نماینده مجلس عراق از فراکسیون اتحاد اسلامی کردستان و عضو کمیسیون روابط خارجی مجلس به گفتگو نشسته است که در ادامه می خوانید:
روزانه‌ شاهد تظاهرات حقوق بگیران و شهروندان از اقشار مختلف در اقلیم کردستان هستیم، به‌ عنوان یکی از نمایندگان مردم اقلیم در مجلس عراق، ارزیابی شما از اوضاع اقتصادی شهروندان که‌ عامل اصلی این اعتراضات اعلام شده‌، چیست و راه‌ چاره‌ برون رفت از این وضعیت را چه‌ می دانید؟

مثنی امین: وضعیت کارمندان و در مجموع تمامی حقوق بگیران دولتی اقلیم کردستان خوب نیست، چند ماه‌ یک بار حقوق پرداخت می شود و پرداخت با کاهش 21 درصدی صورت می گیرد. دلیل این وضعت برخی مقامات هستند که‌ به‌ فساد آلوده‌ شده‌ اند و دولت نیز قادر به‌ حل و فصل و پایان دادن به‌ فساد افسارگسیخته‌ نیست. درآمدهای اقلیم کردستان بر اساس مکانیسم و چارچوب خاصی به‌ حساب دولت واریز نمی شوند و دست های فاسد به‌ آن دسترسی دارند و این معضل موجب شده‌ است که‌ درآمدهای دولت از فروش نفت، از گذرگاه‌ های مرزی و درآمدهای داخلی، واقعی نباشند و کمتر از میزان حقیقی و واقعی آن باشند. نتیجه‌ این عوامل و وضعیت، ادعای دولت در عدم توانایی در تامین بودجه‌ لازم برای پرداخت حقوق کارمندان و سایر حقوق بگیران است.
واقعیت امر این است که‌ دولت از پایان دادن به‌ فساد اقتصادی و اعمال قانون و حاکمیتی نظامند ناتوان است. این که‌ در چنین وضعیتی که‌ شرح آن رفت، اقدام به‌ کاهش یا قطع حقوق کارمندان و سایر حقوق بگیران دولتی و یا پرداخت آن با دو ماه‌ تاخیر شود، چاره‌ کار نیست. راه‌ حل این بحران قبل از هر چیز؛ پایان دادن به‌ فساد و قطع دست های مفسدان در حکومت و عقد توافقی شایسته‌ با دولت فدرالی عراق است تا از این طریق درآمدهای لازم برای اداره‌ امور را تامین نماید . متاسفانه‌ دولت به‌ جای انجام این اقدام مهم و حیاتی، دست به‌ قطع حقوق کارمندان و دیگر حقوق بگیران می زند و یا با تاخیر حقوق ها را پرداخت می کند.

دولت اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق اخیرا به‌ توافقی برای پرداخت 320 میلیارد دینار ماهیانه‌ از سوی بغداد به‌ اربیل برای تامین بخشی از بودجه‌ حقوق کارمندان اقلیم دست یافتند و با این توافق امیدها به‌ حل این مسئله‌ افزایش یافت. به‌ عقیده‌ شما نتیجه‌ این توافق پایانی بر بحران حقوق ماهیانه‌ در اقلیم کردستان خواهد بود؟
مثنی امین: به‌ عقیده‌ من این توافق که‌ اشاره‌ کردید، به‌ صورت کامل به‌ این مسئله‌ پایان نخواهد داد. تا زمانی که‌ طرفین به‌ توافقی جامع که‌ در آن تمامی احتیاجات اقلیم کردستان رفع شود دست نیابند، مسئله‌ به‌ قوت خود باقی است. دولت مرکزی عراق نیز در مسئله‌ و ایجاد این بحران که‌ شهروندان اقلیم کردستان با آن دست و پنجه‌ نرم می کنند، مسئول‌ است. بغداد به‌ جای تامین و ضمانت معاش و حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم کردستان به‌ دلیل تعهدی که‌ به‌ شهروندان اقلیم کردستان به‌ عنوان بخشی از کشور عراق دارد؛ همیشه‌ دست به‌ عقد توافق های سیاسی با مقامات اقلیم کردستان در راستای رفع امور ویژه‌ و خاص خود زده‌ است و در مقابل، بودجه‌ ای برای تامین حقوق کارمندان و  دیگر حقوق بگیران تخصیص می دهد که‌ کفاف پرداخت حقوق در اقلیم را نمی دهد. باز هم تاکید می کنم که‌ دولت مرکزی عراق هم در ایجاد وضعیت موجود در اقلیم کردستان مسئول است.

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در اظهاراتی عنوان کرد …

الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه در بیست و هفتمین نشست شورای وزرای سازمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *