بهجت علی سپنداری نماینده پارلمان : دایر شدن دفاتری به صورت علنی برای امر قاچاق

بهجت علی سپنداری نماینده حزب دمکرات کردستان (پارتی) در پارلمان کردستان، اعلام کرد که موارد بسیاری از نقض قوانین و تعرفه های گمرکی در فرودگاه ها و گذرگاه های مرزی استان سلیمانیه روی می دهد و نرخ دریافت تعرفه های گمرکی در این استان تفاوت بسیاری با دیگر گذرگاه های مرزی در استان های اربیل و دهوک، دارد.

عضو کمیسیون اقتصادی پارلمان کردستان افزود که به طور مثال ورود یک محموله 37 تنی مرغ از گذرگاه مرزی ابراهیم خلیل پس از انجام دادن بازرسی و  امور قانونی شامل 11 هزاردلار تعرفه گمرکی شده و این مبلغ در گذرگاه باشماق در سلیمانیه بدون بازرسی های لازم 5 هزار دلار است.

همچنین گفت که واردات تخم مرغ از گذرگاه های اربیل و دهوک، ممنوع است، اما از مرز باشماق یک تریلی تخم مرغ با دریافت 11 هزار دلار به صورت غیرقانونی وارد می شود.

وی اعلام کرده که در فرودگاه سلیمانیه و گذرگاه های مرزی این استان یک کارتن سیگار با تعرفه 17 دلار وارد می شود، اما این  مبلغ در گذرگاه ابرهیم خلیل 48 هزار دلار است و این تفاوت نرخ در تعرفه های گمرکی در مورد دیگر اقلام نیز وجود دارد و از مبادی مرزی سلیمانیه کالاهای ممنوعه نیز وارد می شود و به دلیل اینکه در این گذرگاه ها تعرفه ها با نرخی کمتر از میزان تعیین شده قانونی دریافت می شود، بسیاری از تجار و واردکنندگان محموله های وارداتی خود را از این گذرگاه به اقلیم وارد می کنند و همین امر موجب کاهش درآمدهای گذرگاه های مرزی استان های اربیل و دهوک شده است.

این نماینده حزب دمکرات کردستان (پارتی) خاطرنشان ساخته که در سلیمانیه دفاتری به صورت علنی برای تسهیل امر قاچاق در گذرگاه های مرزی و وارادت کالاهای ممنوعه دایر شده است.

پیشتر علی محمد صالح رئیس فراکسیون جنبش تغییر در  پارلمان کردستان، اعلام کرده بود که ماهیانه ده ها میلیون قاچاق کالا در گذرگاه های مرزی اقلیم با حمایت و دست داشتن مقامات ارشد دولتی، امنیتی و حزبی در جریان است و خواستار اقدام مقامات مربوطه برای توقف این قاچاق شد و در روزهای گذشته نیز اعلام کرد که تمامی مدارک مربوط به وجود قاچاق و فساد اداری و مالی در گذرگاه های مرزی اقلیم کردستان را، به دادستان کل اقلیم، تحویل داده است.    

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

تیم فوتبال اتلتیکو مادرید برای یازدهمین بار قهرمانی خود در لالیگا را جشن گرفت

در هفته سی و هشتم و پایانی لالیگا، اتلتیکو مادرید، رئال مادرید و بارسلونا در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *