ادریس شعبان نماینده پارلمان:کارشکنی باهدف شکست توافق میان بغداد و اربیل

“ادریس شعبان”نماینده حزب دمکرات در پارلمان کردستان در این باره گفت: آنچه مانع توافق فراگیر میان بغداد و اربیل می شود، وجود برخی جریانات سیاسی است که دولت فدرال را برای ممانعت از اجرای توافق به دست آمده میان اربیل و بغداد و حل کلیه اختلافات باقیمانده میان طرفین، تحت فشار قرار می دهند.

شعبان افزود: این طرف ها، عبارتند از برخی فراکسیون ها و نمایندگانی که منافع آنها، ادامه اختلافات و عدم حل مشکلات میان بغداد و اربیل را ایجاب می کند تا از آنها به عنوان برگه ای در انتخابات آینده استفاده کنند.

به گفته این نماینده پارلمان کردستان، روابط میان اربیل و بغداد در سایه درک متقابل دیدگاهها و همکاری عملی در صحنه اجرا، در مرحله بسیار خوبی به سر می برد و دولت اقلیم کردستان در زمینه حل کلیه اختلافات با بغداد، به ویژه پس از دیدار اخیر مصطفی کاظمی از اربیل، کاملا جدی است.

شعبان پیش بینی کرد اربیل و بغداد در روزهای آینده به توافقی دست یابند و مسائل معلق مانده در زمینه نفت، بودجه، مرزها و … را حل کنند.

یادآور می شود “شیروان میرزا” عضو فراکسیون اتحادیه میهنی در مجلس عراق نیز اعلام کرد تاکنون هیچ توافقی درباره سهم اقلیم کردستان از بودجه به دست نیامده است.

میرزا افزود: سهم اقلیم کردستان از بودجه 2020 مناسب بود و در انتظار تصویب آن در پارلمان هستیم. اما بودجه سال آینده، قبل از تفاهم درباره سهم مشخص اقلیم کردستان از بودجه فدرال، نیازمند حل ریشه ای مشکلات باقیمانده بین اربیل و بغداد درباره تحویل نفت و مرزها است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عراق تأکید کرد: درباره تحویل نفت و نیمی از درآمدهای مرزها به دولت فدرال توافق شده است. از این رو، بودجه سال آینده با بودجه 2020 متفاوت خواهد بود. زیرا اقلیم خواستار پرداخت کامل حقوق و واریز هزینه های حاکمیتی و بودجه نیروهای پیشمرگ خواهد شد.

شیروان میرزا تصریح کرد: هیأت های فنی اقلیم کردستان برای بررسی آمارها و ارقام و حساب ها و همچنین صادرات، قبل از تعیین سهم اقلیم کردستان از سوی نخست وزیری در بغداد حضور دارد و ما بر این باوریم که قبل از تفاهم و توافق فراگیر بین طرفین، هیچ سهمی مشخص نخواهد شد

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در اظهاراتی عنوان کرد …

الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه در بیست و هفتمین نشست شورای وزرای سازمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *