ریبوار کریم محمود نماینده مستقل پارلمان:بغداد مطالبات حقوق بگیران را اجرایی کند

ریبوار کریم محمود گفت که در میانه سفر مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق به اقلیم کردستان و بازدید وی از سلیمانیه و حلبچه استانداران این دو استان طی درخواست هایی مکتوب، از وی خواستند که حقوق کارمندان و حقوق بگیران این دو استان را مستقیما به حساب خود کارمندان واریز کند.

نماینده مستقل کُرد در مجلس عراق  تاکید کرد که برای حل معضل حقوق در اقلیم، باید استانداران اربیل و دهوک نیز همان خواسته را مطرح کنند و از این طریق مطالبات حقوق بگیران را اجرایی کرده و حقوق آنان را پرداخت کنند.

لازم به ذکر است که دولت اقلیم با اعلام  کسری شدید بودجه حقوق کارمندان و حقوق بگیران را با تعویق های طولانی مدت و کاهش پرداخت می کند و این امر موجب بروز شرایط معیشتی دشوار برای حقوق بگیران و همچنین اعتراضات و نارضایتی شدید در اقلیم شده است.

وی افزود که سفرهای پی در پی هیئت های مذاکره کننده اقلیم به بغداد، نمی تواند هدف اصلی کاظمی از گفتگو با اقلیم را که کنترل مشترک بر گذرگاه های مرزی و دریافت نفت اقلیم است، محقق سازد.

همچنین گفت که کاظمی در این مورد فشارهای بسیاری را بر مناطق  شیعه و سنی عراق وارد ساخته و بر کنترل گذرگاه های مرزی این مناطق توسط دولت مرکزی پافشاری می کند و ناچار است این رویه را در مورد اقلیم اعمال کند و از سوی دیگر اداره مشترک گذرگاه های مرزی در قانون اساسی عراق که کردها خود بخشی از روند تدوین و تصویب آن بوده اند، صراحتا ذکر شده است.

ریبوار کریم، سفر کاظمی به اقلیم را پیام، روشنی از سوی دولت مرکزی دانست مبنی بر اینکه اقلیم باید به تمامی تعهدات قانونی خود از جمله در مورد گذرگاه های مرزی عمل کند و فقط در صورت اجرای وظایف قانونی خود می تواند، حقوق و مطالبات قانونی و سهم بودجه خود از بودجه عمومی عراق را دریافت کند و اگر دولت اقلیم،  همان رویه  پیشین که خود حاضر به دادن هیچ امتیازی نبوده و فقط خواستار دریافت بودجه از بغداد است را، ادامه دهد؛ بدون شک جایگاه اقلیم، کیان سیاسی، دستاوردهای آن و سهم بودجه اقلیم در عراق، در معرض خطر قرار می گیرد.

همچنین گفت پرداخت بودجه ای که قرار است بر اساس توافق میان کاظمی و مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم در سه ماه برای تامین حقوق کارمندان به اقلیم داده شود، منوط به سفر هیئت دیوان نظارت عراق به اقلیم و مقامات گمرکی دولت مرکزی به گمرکات اقلیم است.

ریبوار کریم پیش بینی کرد این بودجه در روزهای آتی به اقلیم داده می شود، اما در مورد اینکه دولت اقلیم علیرغم دریافت این بودجه از بغداد نیز قصد دارد حقوق کارمندان را با کاهش پرداخت کند، ابراز نگرانی کرد و گفت که به عنوان نمایندگان کُرد در مجلس عراق  به مقامات مربوطه در دولت عراق اعلام کرده اند بودجه ای که به دولت اقلیم برای حقوق کارمندان داده می شود به آنان پرداخت نمی شود و خواستار پیگیری بغداد و نظارت بر نحوه هزینه کردن این مبالغ که به اربیل داده می شود، شده اند.

همچنین تاکید کرد که نمایندگان کُرد در بغداد در تلاش هستند از تمامی راهکارهای قانونی برای نظارت بر سرنوشت بودجه ای که به اقلیم داده می شود، اقدام کنند و در عین حال تلاش می کنند پرداخت حقوق کارمندان اقلیم را از دست دولت اقلیم خارج کرده و دولت مرکزی خود مستقیما حقوق کارمندان اقلیم را به خود آنان پرداخت کند، همچنان که برای حقوق بگیران دیگر استان های عراق، حساب های بانکی ایجاد شده و حقوق تمامی کارمندان و حقوق بگیران مستقیما به حساب آنان واریز می شود.

وی گفت که اقدامات کاظمی برای اجرای برنامه های اعلام شده دولت خود و بهبود وضعیت عراق جدی است و مفسدین این کشور را دچار هراس کرده و اکنون نیز درخواستهای مردم اقلیم را دریافت کرده و برای اجرای آن ها اقدام می کند و نمایندگان کُرد در بغداد نیز فشارهای خود را برای اجرای خواسته های مردم اقلیم به کاظمی اعمال می کنند.

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

تیم فوتبال اتلتیکو مادرید برای یازدهمین بار قهرمانی خود در لالیگا را جشن گرفت

در هفته سی و هشتم و پایانی لالیگا، اتلتیکو مادرید، رئال مادرید و بارسلونا در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *