تعدد حوزه های انتخاباتی در عراق، کاهش کرسی های کردها را به دنبال دارد


خسرو گوران در گفتگو با شبکه تلویزیونی روداو به تصمیم مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق در تعیین 6 ژانویه 2021 به عنوان موعد برگزاری انتخابات زود هنگام در این کشور، گفت که برگزاری انتخابات بر اساس یک حوزه انتخاباتی به نفع کردها است و موجب تجمیع آرای آنان در مناطق خارج از اقلیم کردستان از جمله بغداد و الرمادی می شود.

وی اشاره کرد که در انتخابات سال های 2005 الی 2010 در عراق کردها دارای 77 الی 80 کرسی پارلمان بودند و پس از 2010 حوزه های انتخابی در عراق به 18 حوزه افزایش یافته و هر استان یک حوزه تعیین شده و کرسی های کردها به 58 الی 60 کرسی کاهش یافت.

در حال حاضر حزب دمکرات کردستان (پارتی) از مجموع 329 کرسی مجلس عراق دارای 25 کرسی است.

مسئول امور انتخاباتی حزب دمکرات کردستان (پارتی) افزود که این حزب پس از بررسی های لازم موضع خود را در مورد برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق اعلام می کند.

همچنین گفت که قانون انتخابات در عراق هنوز کامل نیست و تعداد حوزه های انتخاباتی نیز نهایی نشده و ممکن است یک استان به یک یا  چند حوزه انتخابی تقسیم شود.

 این در حالی است که پیشتر احمد حاجی رشید نماینده‌ فراکسیون جماعت اسلامی کردستان (کومل) در پارلمان عراق در گفتگو با کردپرس، اعلام کرد که‌ فرصت بزرگی به دست آمده است برای اینکه  روز برگزاری انتخابات پارلمانی عراق، انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان نیز اجرا شود و همان روند در کردستان نیز اجرایی گردد.

وی تاکید کرد: قانون انتخابات بر اساس تعدد حوزه‌ های انتخابی و حضور نامزدها خارج از لیست های انتخاباتی باشد. زیرا همان مسائل و مشکلات سیاسی که‌ در عراق وجود دارد به‌ همان نحو در اقلیم کردستان نیز وجود دارند.

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در اظهاراتی عنوان کرد …

الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه در بیست و هفتمین نشست شورای وزرای سازمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *