تشدید تنش میان اتحادیه میهنی و حزب دمکرات کردستان

طی ماه های گذشته روابط میان حزب دمکرات (پارتی) و اتحادیه میهنی (یکیتی) دچار تنش و اختلاف بوده و مقامات دو حزب سعی در کاهش تنش ها داشتند و زبیر عثمان عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی نیز اعلام کرد که  امید می رود نشست میان این حزب و حزب دمکرات به زودی برگزار شود زیرا دیدار اخیر میان بافل طالبانی رئیس مشترک یکیتی و مسعود بارزانی رهبر پارتی بسیار مثبت بوده و روابط دو حزب با وجود اختلاف نظرهای موجود خوب است.

در همین حال  در آخرین روزهای  هفته گذشته  اخباری از احتمال دیدار میان پارتی و یکیتی در شنبه 4 مرداد  / 25 جولای منتشر شد. اما ساعاتی پس از انتشار خبر احتمل برگزاری دیدار، اظهاراتی از طرف برخی مقامات دو حزب موجب تشدید تنش ها و لغو دیدار مذکور شد.

لازم به ذکر است که در چند ماه گذشته این چندمین بار است که نشست میان دو حزب بنا به دلایل مشابه به تعویق افتاده و برگزار نشده است.

این تنش در پی اظهارات لاهور شیخ جنگی رئیس مشترک اتحادیه میهنی در اربیل و واکنش مقاماتی از حزب دمکرات به آن تشدید شد، جایی که وی، طی نشستی با اعضای ارشد حزب در اربیل، اعلام کرد که این حزب قصد دارد فعالیت های خود را در اربیل و منطقه بادینان اقلیم کردستان متمرکز کند و  در این راستا دفتر سازمان ها و دفتر ارتباطات حزب از سلیمانیه به اربیل منتقل می شود.

وی با اشاره به اینکه اتحادیه میهنی وزن سیاسی خود به اربیل منتقل می سازد افزود که رهبری حزب نیز در ساختمان حزب در اربیل، موسوم به کاخ سفید به فعالیت های خود ادامه می دهد و تاکید کرد که اربیل را به دیگر احزاب واگذار نمی کنند.

گفتنی است که حزب دمکرات کردستان (پارتی) و اتحادیه میهنی (یکیتی) از سال های گذشته تاکنون بر اساس توافق میان خود، هریک در اقلیم کردستان نیروهای مسلح و جغرافیای تحت کنترل مختص به خود را دارند و بر این اساس  سلیمانیه و حلبچه منطقه نفوذ و سلطقه سیاسی و اداری اتحادیه میهنی و اربیل و دهوک و منطقه بادینان نیز جزو منطقه نفوذ و قدرت سیاسی و اداری حزب دمکرات کردستان است.

 پیشتر اداره این دو منطقه کاملا مجزا بنا به سیستمی موسوم به دو اداره ای توسط این دو حزب، صورت می گرفت و این روند تاکنون نیز به صورت غیررسمی ادامه دارد به نحوی که هر یک از این دو حزب اختیار و قدرت چندانی در منطقه نفوذ حزب مقابل ندارد.

این اظهارات واکنش های شدیدی را از حزب دمکرات به دنبال داشته و از جمله آراس حسو میرخان عضو شورای رهبری این حزب اعلام کرد بنا به اظهارات لاهور شیخ جنگی دیگر مناطق اقلیم نیز متعلق به هیچ حزبی نیست و رئیس مشترک اتحادیه میهنی را متهم به تلاش برای ایجاد تنش کردند و اتحادیه میهنی نیز در اطلاعیه ای از واکنش های حزب دمکرات انتقاد کرده و با اشاره به سابقه فعالیت های این حزب و اینکه اربیل پیشتر مرکز فعالیت های این حزب بوده، اعلام کرد که تمامی فعالیت های این حزب منطبق با قانون اساسی و توافق های میان پاتی و یکیتی است.

در مقابل دستگاه فرهنگی و رسانه ای حزب دمکرات اطلاعیه ای را در واکنش به این اطلاعیه اتحادیه میهنی صادر کرده و آن را انفعالی خوانده و اشاره کرده که این حزب اختلافات سیاسی و دشمنی را در هم آمیخته و تنش زا است و سرنوشت حزب و اقلیم را به سوی آینده ای مبهم می کشاند.

سعدی احمد پیره عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) نیز اعلام کرد که  که بدون شک اختلافاتی میان این حزب و حزب دمکرات کردستان (پارتی) وجود دارد که مانع از برگزاری نشست های ضروری شده و برخی مواضع پارتی نسبت به کنگره چهارم اتحادیه میهنی منفی بوده و این اختلاف نظر تا دولت و پارلمان اقلیم کردستان و نیز میان رئیس پارلمان ( از حزب اتحادیه میهنی) و نایب رئیس پارلمان (از حزب دمکرات) کشیده شده است.

این در حالی است که فراکسیون اتحادیه میهنی (یکیتی)  در پارلمان کردستان، اعلام کرده که بنا به تصمیم شورای رهبری حزب، تا زمانی که نشست های پارلمان برای رسیدگی به وضعیت اقتصادی و معیشت مردم اقلیم نباشد، در نشست های آن شرکت نمی کنند و رئیس پارلمان نیز فعالیت های خود را متوقف می سازد و امید خوشناو رئیس فراکسیون حزب دمکرات در پارلمان  گفت:” ما صراحتا به فراکسیون اتحادیه میهنی (یکیتی) و رئیس پارلمان اعلام کردیم که فراکسیون حزب دمکرات (پارتی) زیر بار هیچ اعمال فشاری نمی رود.”

وی تاکید کرد که نشست های پارلمان بدون حضور فراکسیون اتحادیه میهنی نیز برگزار می شود.

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در اظهاراتی عنوان کرد …

الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه در بیست و هفتمین نشست شورای وزرای سازمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *