دیدار غیرعلنی فرزند طالبانی با بارزانی

در حالیکه در ماه های گذشته تنش در روابط دو حزب دموکرات کردستان عراق و اتحادیه میهنی به اوج رسیده است، رسانه‌های محلی کردستان عراق از دیدار بافل طالبانی رئیس مشترک اتحادیه میهنی و فرزند ارشد جلال طالبانی رئیس جمهوری اسبق عراق با مسعود بارزانی  رئیس حزب دموکرات کردستان خبر داده‌اند.

دیدار طالبانی و رئیس حزب دموکرات کردستان عراق در محل اقامت شخصی بارزانی و در منطقه‌ای به نام سری رش پشت درهای بسته انجام گرفته است. گفته می‌شود این دیدار به توصیه شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان بوده است.

هدف اصلی از این دیدار، عادی سازی روابط دو حزب عمده اقلیم کردستان عراق و زمینه سازی برگزاری نشست مشترک دفاتر سیاسی آنها بوده است.

از سوی دیگر، گفته می‌شود که اتحادیه میهنی به عنوان یکی از احزاب شرکت کننده در کابینه ائتلافی مسرور بارزانی، مهلت 6 ماه را به عنوان ضرب الاجل اجرای اصلاحات گسترده در اقلیم و توافق با دولت مرکزی عراق، تعیین و متعهد به حمایت از حکومت محلی در مدت مذکور شده است.

همزمان با تحولات اقلیم کردستان و اما و اگرهای توافق اربیل – بغداد، یک عضو کُرد پارلمان عراق زوایای پنهانی از پرونده نفتی اقلیم را فاش کرده است.

احمد حاج رشید عضو پارلمان عراق از حزب جماعت اسلامی کردستان اعلام کرده است که توافق 50 ساله حکومت اقلیم کردستان با ترکیه مانع از آن است که اربیل در قبال تخصیص بودجه، پرونده نفتی خود را به دولت مرکزی عراق واگذار کند.

وی گفته است که در صورت تحویل پرونده نفتی اقلیم کردستان به دولت مرکزی عراق، اربیل توان جبران تعهدات خود به ترکیه را نخواهد داشت و مبالغ کلانی را باید به این کشور پرداخت کند، همانگونه که در پرونده گازی نیز ناچار به پرداخت هزینه 2 میلیارد دلاری به شرکت اماراتی شده است.

این عضو کُرد پارلمان عراق اعلام کرده است که سود ترکیه از نفت اقلیم کردستان، ماهیانه 117 میلیون دلار است و آنکار تحت هر شرایطی دست بردار چنین منافعی نخواهد بود.

وی گفته است که دولت عراق هم در حال حاضر با کاهش منابع درآمدی خود و مشکل پرداخت حقوق کارمندان مواجه است و امکان تخصیص بودجه به اقلیم کردستان در این مقطع میسر نخواهد بود.

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در اظهاراتی عنوان کرد …

الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه در بیست و هفتمین نشست شورای وزرای سازمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *