توافق وزارت پیشمرگ و وزارت دفاع عراق بر سر مناطق مورد مناقشه

قهرمان شیخ کمال در گفتگو با سایت خبری خندان، اعلام کرد که گفتگوهای صورت گرفته اخیر میان وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان و مقامات وزارت دفاع عراق به حصول توافق میان دو طرف برای رفع بخشی از خلا امنیتی موجود در مناطق مورد مناقشه میان اربیل و بغداد انجامیده است.

جانشین فرمانده ستاد عملیات مشترک وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان افزود که طی روزهای گذشته بخشی از نیروهای ارتش عراق، وارد محور 2 نیروهای پیشمرگ شدند و هدف از ورود این نیروها نیز رفع خلا امنیتی موجود در این مناطق عنوان شد.

وی خاطر نشان ساخت که نیروهای پیشمرگ نیز از مدت ها پیش، قصد رفع خلا امنیتی در این مناطق را داشتند، اما هر یک از وزارت پیشمرگ و وزرات دفاع عراق نمی پذیرفت که طرف مقابل به تنهایی اقدام به استقرار در مناطق مذکور و رفع خلا امنیتی نماید و در حال حاضر توافق شده که وزارت پیشمرگ و وزارت دفاع عراق بوه صورت مشترک این خلا امنیتی را رفع کنند.

همچنین اعلام کرد که این نیروها (نیروهای وزارت پیشمرگ و ارتش عراق) در ابتدا در منطقه ای به طول 11 کیلومتر که از منطقه کاریز تا سلیمان بگ امتداد می یابد، مستقر می شوند.

قهرمان شیخ کمال تاکید کرد که این توافق به نفع دو طرف اقلیم کردستان و وزارت دفاع عراق و علیه تروریست های داعش است؛ زیرا پس از وقایع سال 2017  میلادی، هیچ یک از نیروهای پیشمرگ اقلیم و نیروهای ارتش عراق در این مناطق حضور نداشتند و این مسئله موجب بروز خلا امنیتی شد و با توافقی که صورت گرفته، این خلا رفع می شود.

جانشین فرمانده ستاد عملیات مشترک وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان در مورد ادامه گفتگوها با وزارت دفاع عراق، برای رفع خلا امنیتی دیگر مناطق نیز گفت که در حال حاضر هیچ گفتگویی در این خصوص در جریان نیست، اما این توافق سرآغاز خوبی برای توافق در مورد همه مناطق است.

وی خاطر نشان ساخت که قرار بوده هفته گذشته نشست دیگری میان دو طرف برگزار شود، اما این نشست به تعویق افتاده و قرار است به زودی برگزار شود.

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در اظهاراتی عنوان کرد …

الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه در بیست و هفتمین نشست شورای وزرای سازمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *