اتحادیه میهنی(یکیتی) خواستار ادغام نهادهای ریاست و نخست وزیری اقلیم کردستان است

 آریز عبدالله اعلام کرد که  نشست های میان اتحادیه میهنی کردستان و جنبش تغییر برای بررسی تمرکز زدایی در نظام حاکمیتی اقلیم کردستان ادامه دارد و تلاش می شود که در این مورد با همه احزاب سیاسی اقلیم، توافق حاصل شود.

عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان افزود که طی  گفتگوهای داخلی در این حزب درباره تمرکز زدایی، تاکید شده که باید نهادهای اجرایی تقویت و بخشی از درآمدها نیز برای استان ها هزینه شود.

همچنین اعلام کرد اتحادیه میهنی در چارچوب تمرکز زدایی خواستار تغییر در نظام حاکمیتی اقلیم کردستان و ادغام دو نهاد ریاست و نخست وزیری اقلیم تحت هر عنوانی که باشد؛ است.

آریز عبدالله گفت که در این راستا اتحادیه میهنی می خواهد برخی از وزارت خانه هایی که وجود آن ها را از اساس ضروری نمی داند، از جمله وزارت امور داخلی و شهرداری و همچنین آموزش عالی و برنامه و بودجه در هم ادغام شده و سازمان های حقوق بشر و محیط زیست نیز وارد شوراهای استانی شوند و فقط وزارت خانه های کلیدی باقی بمانند.

لازم به ذکر است که طی ماه های گذشته و با تشدید تنش های میان حزب دمکرات کردستان (پارتی) و اتحادیه میهنی (یکیتی) که هریک در اقلیم کردستان نیروهای مسلح و جغرافیای تحت کنترل مختص به خود را دارند (یکیتی در سلیمانیه و حلبچه و پارتی در اربیل و دهوک) برخی از اعضای یکیتی و نیز نمایندگان این حزب در شورای استانی سلیمانیه،خواستار اجرای تمرکز زدایی اداری و اقتصادی در دولت اقلیم و اعطای اختیارات خودمدیریتی اداری و اقتصادی برای سلیمانیه شدند و شورای استانی سلیمانیه نیز هیئتی برای پیگیری آن تشکیل  داد

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در اظهاراتی عنوان کرد …

الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه در بیست و هفتمین نشست شورای وزرای سازمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *