درآمد 1 میلیارد دلاری ترکیه از نفت اقلیم کردستان در یک سال

وافق 50 ساله میان اقلیم کردستان و ترکیه، مانع اصلی در حصول توافق میان اربیل و بغداد است.

نچیروان بارزانی نخست وزیر وقت اقلیم کردستان و رئیس کنونی اقلیم در سال 2013 قرارداد 50 ساله نفتی را با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امضا کرد.

این قرارداد در پنجمین ماه از سال 2014 وارد فاز اجرایی شده و برای اولین بار نفت اقلیم کردستان از طریق ترکیه به بنادر جهان رسید و پس از آن بود که دولت مرکزی عراق در واکنش به این اقدام، سهم بودجه اقلیم از بودجه عمومی عراق را قطع کرده و در دادگاه بین المللی داوری پاریس نیز شکایتی رسمی را علیه ترکیه طرح کرده و خواستار دریافت 36 میلیارد دلار غرامت شد.

اجرای قرارداد نفتی 50 ساله با اقلیم، منبع درآمد و منفعت بسیاری برای ترکیه بوده و بنا به گزارش سالانه شرکت حسابرسی دیلویت که به حساب های مربوط به فعالیت های نفتی اقلیم رسیدگی می کند، ترکیه و شرکت های این کشور، در سال 2019 بیش از یک میلیارد دلار از نفت اقلیم تحت عنوان بدهی و هزینه ترانزیت نفت، کسب درآمد کرده اند.

در ماه قبل نیز درآمد های نفتی اقلیم کردستان بالغ بر 312 میلیون دلار بوده که از این مبلغ 86 میلیون دلار به وزارت دارایی اقلیم کردستان داده شده و 80 میلیون دلار نیز به دولت ترکیه و شرکت های نفتی این کشور رسیده است.

هم اکنون هم که دولت اقلیم کردستان در تامین و پرداخت حقوق به کارمندان و حقوق بگیران عاجز بوده و برای تامین بودجه حقوق در حال گفتگو و مذاکره با بغداد است، قرارداد نفتی 50 ساله با ترکیه مانع از حصول توافق میان اربیل و بغداد است.

بنا به اطلاعاتی که از روند گفتگوهای میان دولت اقلیم و دولت مرکزی عراق به دست آمده، بغداد اعلام کرده باید نفت اقلیم کردستان به شرکت ملی فروش نفت عراق (سومو) تحویل داده شود و مقامات اقلیم نیز پاسخ داده اند که به جای خود نفت، درآمدهای حاصل از فروش آن را به دولت مرکزی می دهند.

احمد حاجی رشید نماینده حزب جماعت اسلامی کردستان و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عراق نیز در این مورد می گوید که ترکیه تمامی برنامه ها و گفتگوهای اربیل و بغداد را برهم زده است.

وی تاکید کرد ترکیه نفت اقلیم کردستان را کاملا در اختیار خود گرفته و پرونده فعالیت های نفتی ازدست دولت اقلیم خارج شده و هم اکنون ترکیه مالک آن است.

از سوی دیگر هوشیار عبدالله نماینده حزب جنبش تغییر و  دیگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عراق در این مورد گفت که قراداد 50 ساله میان خاندان بارزانی و خانواده اردوغان تبدیل به مانع اصلی در توافق اربیل و بغداد شده است و دولت مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان سعی دارد به جای نفت، درآمدهای کسب شده از آن را به بغداد تحویل دهد، زیرا نفت اقلیم از اساس طبق قرارداد 50 ساله، عمدتا تحت اختیار ترکیه است.

وی خاطر نشان ساخت که بدون حل معضل نفت اقلیم و حصول توافقی اساسی و مستحکم با بغداد، هر گونه سخن گفتن از اصلاحات در اقلیم کردستان، دروغی بزرگ، خودفریبی و مردم فریبی است.

با وجود سپری شدن 7 سال، هنوز هم محتوای قرارداد 50 ساله میان اقلیم کردستان و ترکیه برای پارلمان کردستان و افکار عمومی اقلیم اعلام نشده و اطلاعی از آن ندارند.

از سوی دیگر پس از فروش مستقل نفت اقلیم کردستان از طریق ترکیه، اقلیم دچار مصیبت های بسیار  شده و این قرارداد موجب قربانی شدن کارمندان و حقوق بگیران و شهروندان بوده و اقلیتی سیاسی نیز از طریق آن میلیاردر شده اند.

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

تیم فوتبال اتلتیکو مادرید برای یازدهمین بار قهرمانی خود در لالیگا را جشن گرفت

در هفته سی و هشتم و پایانی لالیگا، اتلتیکو مادرید، رئال مادرید و بارسلونا در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *