پرتگاه بحران اقتصادی ایران عمیق‌تر می‌شود

با ادامه یافتن روند کاهش ارزش واحد پول ملی و افزایش نرخ ارز در ایران که از اوایل هفته گذشته آغاز شده است، گزارش‌ها حاکی است که قیمت دلار در بازار آزاد ایران به ۲۰ هزار تومان رسیده است.

به گزارش آسوشیتدپرس واحد پول ایران روز دوشنبه ۲ تیر ماه به پایین‌ترین سطح ارزش خود در برابر هر واحد دلار آمریکا رسید. در نخستین ساعات روز دوشنبه نرخ برابری دلار آمریکا به ۲۰ هزار تومان رسید و کمی بعد هر دلار به قیمت ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان ارزش‌گذاری شد. 

در همین حال برخی کاربران توئیتر نیز رسیدن قیمت دلار به ۲۰ هزارتومان را تایید کرده‌اند.

آسوشیتدپرس گزارش داد که در پی روند افزایشی قیمت دلار وزارت بازرگانی ایران هشدار داد کارت‌های‌ بازرگانی افرادی که درصد بازگشت ارز کارت‌های‌شان صفر است، تعلیق خواهد شد. همچنین بانک مرکزی ایران روز یکشنبه از انتشار اسامی متخلفان ارزی خبر داده است.

در این گزارش بنا بر اعلام شرکت‌های ایرانی آمده است که سالانه بیش از ۴۰ میلیارد دلار کالای غیرنفتی صادر می شود که مقامات جمهوری اسلامی می گویند حدود نیمی از این ارز در خارج از کشور می ماند.

بنابر گزارش‌ها قیمت دلار در نیمه اول سال گذشته بین ۱۱ تا ۱۲هزار تومان بود، اما در نیمه دوم سال به دلیل افزایش قیمت بنزین و اعتراضات داخلی و نیز تنش‌های بین المللی با ایران، قیمت دلار تا مرز ۱۵ هزار تومان در دی ماه رسید و در روزهای پایانی سال قیمت دلار تا ۱۵۹۰۰ تومان هم افزایش یافت. در نهایت معاملات بازار ارز سال ۱۳۹۸، با قیمت ۱۴۹۰۰ تومان برای دلار آمریکا و ۱۶۹۰۰ تومان برای یورو به کار خود پایان داد.

قیمت دلار در فروردین ماه نیز به ۱۶۱۵۰ تومان هم رسید و در نهایت دلار این ماه را با قیمت ۱۵۴۰۰ تومان تمام کرد. در اردیبهشت ماه نیز قیمت دلار بین ۱۵۴۰۰ تا ۱۶۳۰۰ تومان نوسان داشته است.

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در اظهاراتی عنوان کرد …

الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه در بیست و هفتمین نشست شورای وزرای سازمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *