دستاوردهای سفر به استان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق

بهمن مرادنیا امروز در نشست خبری با هدف تشریح دستاوردهای سفر به استان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق اظهار کرد: با توجه به حساسیتی که سفر داشت علاقمند بود که مطبوعات، دستاوردهای سفر را به نحوی مطلوب به اطلاع مردم عزیز استان برسانند.
وی با اشاره به اینکه سفر به دعوت رسمی استاندار سلیمانیه انجام و از مدت‌ها قبل قرار بر انجام آن بود، گفت: دو معاون استاندار، تعدادی از مدیران اجرایی و برخی اعضای اتاق بازرگانی در این سفر حضور داشتند، چند نفر هم از بخش خصوصی و شرکت‌ها قرار بود در این سفر ما را همراهی کنند که به دلایلی، در لحظه آخر نتوانستند هیئت را همراهی کنند.
استاندار کردستان تصریح کرد: بعد از ظهر روز نخست سفر، در سلیمانیه نشستی دو جانبه برگزار شد و پس از افتتاح نشست، 6 کمیته کاری تشکیل شد که این کمیته‌ها در بخش‌های مختلف در خصوص توسعه روابط مرزها، حل مسائل و مشکلات موجودی که هم‌اکنون در مرز رسمی باشماق وجود دارد و همچنین مباحث مربوط به حوزه کشاورزی و زیرساختی، مشکلات مربوط به سرمایه‌گذاری در کردستان از طرف سرمایه‌گذاران عراقی، مسائل مربوط به حضور هیئت‌ها و تیم‌های ورزشی و نیز هیئت‌های دانشگاهی و فرهنگی در دو استان، به بحث و تبادل نظر پرداختند که جمع‌بندی مباحث کمیته‌ها منجر به امضای تفاهم‌نامه‌ای چند بندی شد.
وی با اشاره به برنامه‌های روز دوم سفر هیئت گفت: پس از برگزاری نشستی در استانداری سلیمانیه عازم بازدید از چند پروژه مهم اقتصادی در سلیمانیه از جمله کارخانه سیمان، پالایشگاه نفت و کارخانه فولاد شدیم.
مرادنیا افزود: تفاهم‌نامه فی ما بین هم در انتهای روز دوم سفر به صورت رسمی و با حضور اصحاب رسانه به امضا رسید.
وی خاطر نشان کرد: آنچه در این سفر قابل تأمل بود آنکه توسعه در استان سلیمانیه به خوبی در حال روی دادن است و شخص استاندار سلیمانیه در این امر، نقشی مهم داشت.
استاندار کردستان با اشاره به اینکه در تفاهم‌نامه امضا شده چند موضوع به صورت ویژه مد نظر بود، گفت: ما هم‌اکنون مشکلاتی در مرز باشماق داریم که برای توسعه این مرز، آن مشکلات را چه در بحث استاندارد چه در بحث قرنطینه و ترددی که الان وجود دارد، باید برطرف کنیم؛ خوشبختانه کمیته‌ای که در این زمینه تشکیل شده بود به جمع‌بندی خوبی رسید و قرار شد که دو طرف سریعاً نسبت به رفع مشکلات اقدام کنند.
وی به مسئله توسعه بازارچه‌های مرزی هم اشاره کرد و افزود: یکی از مطالبات مردم کردستان بویژه سقز، موضوع بازارچه سیف است که هم از سوی ایران و هم از طرف دولت عراق محدودیت‌هایی وجود داشت اما با پیگیری‌هایی که صورت گرفته و صورت خواهد گرفت امیدواریم ظرف یک ماه آینده این موضوع حل و فصل شود.
مرادنیا گفت: برای حل محدودیت‌های بازارچه سیف، آنها هم تقریباً متقاعد شده‌اند ولی باید یک هماهنگی نهایی با دولت مرکزی انجام شود که استاندار سلیمانیه وعده داد این کار پیگیری شود.
وی افزود: یکی از مباحث دیگری پیگیری شده بحث رسمی شدن مرز سیرانبد بانه بود که این موضوع ظاهراً 2 سال قبل بر سر آن توافق شده اما اجرایی نشده بود که دلیل امر یک محدودیت بود ولی خوشبختانه همان روز استاندار با وزیر کشور گفت‌و‌گو کرد و از او وعده گرفت و قرار شد برای نهایی شدن موضوع، بنده هم با تهران گفت‌وگو کنم و بعد از نهایی شدن موضوع، مرز سیرانبند رسماً باز شود.
استاندار کردستان با بیان اینکه موضوع دیگر، بحث ایجاد برخی زیرساخت‌ها توسط طرف عراقی بود، اظهار کرد: چه در مرز سیرانبد و چه در مرز سیف سقز شرایط ما از آنها بهتر است بنابراین قرار شد آنها سریعاً به موضوع ورود کنند.
وی گفت: طرف عراقی خوشبختانه مسیر دسترسی به باشماق را تا مرز، چهاربانده تعریف کرده است که برای انجام نهایی کار، تنها احداث چند پل باقی مانده است که اگر کار آنها تمام شود و ما هم بتوانیم جاده جدید مریوان سنندج را به بهره‌برداری برسانیم، فاصله زمانی سلیمانیه تا سنندج به 2 ساعت و نیم خواهد رسید و این برای ارتباط تجار و مردم بسیار مهم است.
مرادنیا با بیان اینکه موضوعی که تاکنون مغفول مانده، موضوع ارتباط دو استان کردستان و سلیمانیه است، افزود: این دو استان از دیرباز با هم ارتباط داشته‌اند که لازم بود برای رفع برخی موانع بر سر توسعه این ارتباط، اقدام کنیم و یکی از اهداف سفر هم احیای روابط مورد اشاره و تحکیم آن بود.
وی خاطر نشان کرد: بین مردم دو استان از نظر فرهنگی و خویشاوندی هیچگونه فاصله‌ای وجود ندارد ولی شاید برخی موانع در حال حاضر بین آنها فاصله ایجاد کرده باشد که آنها را به سرعت برطرف می‌کنیم.
استاندار کردستان گفت: باید یادآور شوم قبل از امضای تفاهم‌نامه در سلیمانیه، چند نشست خصوصی با سرمایه‌گذاران داشتم که مشکلاتی را مطرح کردند؛ آنها بسیار علاقمند به سرمایه‌گذاری در کردستان بودند و ما هم برای همکاری با آنها و رفع مشکلات احتمالی اعلام آمادگی کردیم.
وی افزود: واقعیت این است که آنها در بحث زیرساختی مشکلاتی دارند، در تأمین برق و آب مشکلاتی دارند؛ در بحث گاز هم مشکل جدی دارند و متأسفانه نتوانسته‌اند در شهر سلیمانیه گازرسانی انجام دهند.
مرادنیا تصریح کرد: در سفر انجام شده، نشست و کنفرانسی مشترک هم بین دانشگاه کردستان و دانشگاه پلی‌تکنیک سلیمانیه برگزار شد که نتایج خوبی داشت.
وی با بیان اینکه یکی از موارد مطرح در تفاهم‌نامه بحث ارتباطات فرهنگی و ورزشی بین دو استان بود، گفت: درخواست ما این بود که تیم‌های ورزشی و هیئت‌های فرهنگی و ورزشی ارتباطات بیشتری با یکدیگر داشته باشند؛ موافقت شد هیئت‌های دانشگاهی، ورزشی و فرهنگی که به دو طرف مرز سفر می کنند از پرداخت هزینه‌های ویزا و عوارض خروج معاف شوند.
استاندار کردستان افزود: در این سفر موفق شدم با برهم صالح، رئیس جمهور عراق و قباد طالبانی، معاون نخست وزیر اقلیم کردستان عراق تلفنی گفت‌وگو کنم؛ آنها وعده دادند هرآنچه با استاندار سلیمانیه تفاهم کنید ما متعهد می‌شویم تفاهم‌نامه‌ها را اجرایی کنیم.
وی خاطر نشان کرد: یکی از مباحث مطرح شده در سفر موضوع کار ایرانیان در اقلیم بود؛ طبق آنچه سرکنسول ما مطرح کرد تعداد زیادی از مهندسان، تکنیسین‌ها و قشر کارگر ما قبلاً در اقلیم مشغول به کار بوده‌اند اما با توجه به مشکلاتی که در بحث ویزا برای آنها ایجاد شده الان رابط تقلیل یافته و تعداد مشغولان به کار به حدود 4 هزار نفر رسیده است و آنهایی هم که باقی مانده‌اند در شرایطی سخت هستند و 15 روز بیشتر نمی‌توانند در آنجا بمانند؛ توافق کردیم با پیگیری از وزارت کار برای آنها دفترچه کار اخذ کنیم تا بتوانند بدون محدودیت در آنجا کار کنند.
مرادنیا گفت: در اقلیم کردستان برای هر روز کار یک کارگر 300 دینار عراقی پرداخت می‌شود اما چون برخی ویزای کارگری ندارند نصف حقوق به آنها پرداخت می‌شود.
وی افزود: موضوع دیگری که طرفین بر آن توافق کردند بحث ایجاد شهرک‌های صنعتی مشترک در مرزها و شهرهای مرزی بود که اگر این کار انجام شود هم می‌تواند بحث امنیتی و هم اشتغال را در شهرهای مرزی حل کند؛ قرار بر این است که به سرمایه‌گذاران کردستان و اقلیم زمین واگذار شود که با تحقق این امر می‌توانیم به موضوع کوله‌بری خاتمه بدهیم و بحث امنیت را هم که برای دو طرف اهمیت دارد، حل کنیم.
استاندار کردستان با اشاره به اینکه سفر با هدف تحکیم روابط و حل مشکلات انجام شد، اظهار کرد: پیشنهاد ما این بود که این ارتباطات هر 3 ماه یک‌بار برقرار شود تا با جدیت بیشتری بتوانیم مباحث روز و آینده را بررسی کنیم.
وی گفت: یکی از نکات مطرح شده از طرف سرمایه‌گذاران عراقی، بحث مشکلاتی بود که مراجعه به دستگاه‌های مختلف برای انجام کار برای آنها به وجود می‌آورد که معاون امور اقتصادی موظف شد موضوع پنجره واحد را برای آنها شخصاً دنبال کند تا مشکلات‌شان برطرف شود.

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

سخت ترین انتخابات برای رئيسي

در انتخابات مجلس خبرگان در خراسان جنوبی همه رد صلاحیت شدند و فقط یک کاندیدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *