اوضاع بسیار خطرناک کردستان، پاسخ دندان شکن بارزانی به التیماتوم بغداد

حیدر العبادی نخست وزیر عراق از دولت محلی کردستان خواست نتیجه همه پرسی استقلال کردستان را باطل اعلام کند. مقامات بغداد همچنین به اربیل سه روز مهلت دادند تا کنترل فرودگاه های منطقه کردستان را به حکومت مرکزی بسپارد در غیر اینصورت به کردستان حمله خواهد کرد.

بارزانی در سخنان رادیویی صدای کردستان شامگاه چهارشنبه اعلام کرد:

این همه‌پرسی پیروزی مردم کردستان بود و بغداد به جای توسل به زبان تهدید، به خواست مردم کردستان احترام بگذارد. بارزانی گفت که کشورهای همسایه باید به صدای مردم کردستان گوش دهند و نخست وزیر عراق را به تلاش برای بستن باب گفت‌وگو متهم کرد و از دولت مرکزی این کشور خواست درهای‌ گفت‌وگو بین اربیل و عراق را نبندد؛ چرا که این تنها راه حل است.

بارزانی در انتهای سخنانش اشاره کرد: ملت کرد ریشه تاریخی دارند و دارای فرهنگی کهن. در طول تاریخ ملت کرد هرگز تسلیم نشده است و چه کسانی که دراین مسیر کشته شدند.

با ما به زبان تهدید سخن نگویید، دشمنان بدانند اگر آتشی بر پا شود  هیزمش  سربازان شما خواهد بود و کرکوک را گورستان سربازانتان خواهیم کرد.

گفتنی است در فرمانی از مسرور بارزانی فرزند مسعود بارزانی، همه نیروهای پیشمرگه های کرد به حالت آماده باش در آمدند. ناظران سیاسی با توجه به مراسم محرم در عراق ، سخنان بغداد را تنها یک بلوف سیاسی می دانند.

گفتنی است که پیشمرگه (به کردی کرمانجی: Pêşmerge، به کردی سورانی: پێشمه‌رگه) اصطلاحی برای اشاره به نیروهای مسلح کرداست که برای نخستین بار در سال ۱۳۲۴ پس از تأسیس جمهوری مهاباد در نام‌گذاری نیروهای نظامی کشور تازه تأسیس‌شده واژه پیشمرگ در نظر گرفته می‌شود و از آن زمان پیشمرگ وارد ادبیات کردی شده است.

 

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در اظهاراتی عنوان کرد …

الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه در بیست و هفتمین نشست شورای وزرای سازمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *