استقلال کاتالونیا، کشور جدیدی در اروپا بوجود آمد

پس از آن که دیوان عالی اسپانیا علیه همه‌پرسی استقلال کاتالونیا رأی داد، دادستانی، ماموران پلیس این منطقه را موظف کرده صندوق‌های رأی، برگه آرا و تمامی مواد تبلیغاتی مربوط به این همه‌پرسی را ضبط کنند.

به گزارش ایسنا، این در حالی است که جدایی‌طلبان در کاتالونیا با وجود مخالفت شدید دولت اسپانیا و رأی دیوان عالی که بالاترین مرجع قضایی این کشور محسوب می‌شود، گفته‌اند همه‌پرسی را برگزار خواهند کرد.

دولت مرکزی اسپانیا با نزدیک‌ترشدن زمان برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا، تمام توان خود را برای جلوگیری از برگزاری آن، به کار گرفته‌است.

مادرید برای جلوگیری از برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا، دامنه اقدام‌های خود را بسیار گسترده‌تر کرده و چند هزار نیرو به کاتالونیا فرستاده است. همچنین به دفاتر دولت منطقه‌ای یورش برده و برخی مقام‌ها و کارمندان آن را بازداشت کرده است.

چنین اقدام‌هایی مردم برخی مناطق اروپا را که گرایش‌های استقلال‌طلبانه در میان آنها هم نیرومند بوده، نگران و آزرده خاطر کرده است. اقدام‌های دولت مرکزی اسپانیا از جمله در اسکاتلند که در آن گرایش‌های استقلال‌طلبانه در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده، بازتاب‌های گسترده‌ای داشته است.

اسکاتلندی‌ها در تاریخ 18 سپتامبر 2014 همه پرسی استقلال از انگلستان را برگزار کردند اما طرفداران استقلال، آرای لازم را برای جدایی از انگلستان به دست نیاوردند. با این‌حال احساسات استقلال‌طلبانه همچنان در میان بخشی از مردم اسکاتلند بسیار شدید است. به ویژه پس از جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا، گرایش‌ها و احساسات استقلال‌طلبانه، خیزش چشمگیری پیدا کرده است و اکنون صداهایی پیرامون برگزاری یک همه‌پرسی استقلال مجدد در اسکاتلند، به گوش می‌رسد.

رسانه‌های اسکاتلندی با پوشش گسترده اخبار مربوط به همه‌پرسی استقلال کاتولونیا، اقدام‌های مادرید را نقض اصول دمکراسی خوانده‌اند. به باور این رسانه‌ها، دولت مرکزی اسپانیا ارزش‌ها و اصولی چون ارزش‌های اروپایی، حقوق مدنی، آزادی بیان، آزادی اطلاعات و آزادی تجمع‌های مسالمت‌آمیز را نقض کرده است.

به گفته رسان‌های اسکاتلندی، گسیل نیروهای دولت مرکزی به این ایالت و انجام اقدام‌هایی چون بازرسی و کندوکاو دفاتر روزنامه‌ها و شرکت‌ها، بررسی ایمیل‌های خصوصی افراد، ممنوع کردن نشست‌های سیاسی، ضبط تجیهزات مربوط به برگزاری همه‌پرسی و تهدید به زندانی کردن سیاستمدارن محلی و منتخب مردم، نقض آشکار اصول دموکراسی از سوی دولت اسپانیاست.

رسانه‌های اسکاتلندی با اشاره به طرفداری 70 درصدی مردم کاتالونیا از برگزای همه‌پرسی استقلال و همچنین به حالت در تعلیق درآمدن قوانین دولت منطقه‌ای، این اقدام‌ها را یادآور گذشته تاریک و استبدادی اسپانیا و حکومت نظامیان بر این کشور دانستند و عنوان کردند این مساله صرفا درباره استقلال نیست و مربوط به حقوق مدنی بنیادی و حق تعیین سرنوشت است که همه جهانیان به آن باور دارند.

از دید استقلال‌طلبان اسکاتلندی، توسل دولت مرکزی اسپانیا به نیروی نظامی و خشونت و برخورد پلیسی با طرفدارن برگزاری همه‌پرسی و مورد پیگرد قضایی قرار دادن آنها، رفتاری فرای همه محدودیت‌ها و مرزهای یک دموکراسی قابل احترام و نقض منشور حقوق بنیادین اتحادیه اروپاست.

 

About خبرگزاری کردستان نیوز

خبرگزاری ملی کردستان اولین خبرگزاری ملی کردستان به چند زبان رسمی اخبار کردزبانهای سراسر جهان را اطلاع رسانی می نماید

Check Also

تیم فوتبال اتلتیکو مادرید برای یازدهمین بار قهرمانی خود در لالیگا را جشن گرفت

در هفته سی و هشتم و پایانی لالیگا، اتلتیکو مادرید، رئال مادرید و بارسلونا در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *